Ahmet Yesevi Üniversitesinde Nursultan Nazarbaev Kütüphanesi sergi etkinliği gerçekleştirildi

Ahmet Yesevi Üniversitesi “Ulusun Lideri - Kazakistan Cumhuriyeti'nin İlk Cumhurbaşkanı Kütüphanesi” tarafından düzenlenen "Nursultan Nazarbayev: Dönem, Toplum ve İnsan" adlı  sergiye ev sahipliği yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in bağımsız Kazakistan'ın oluşumundaki önemli rolünü anlatma amaçlı düzenlenen sergide, Kazakistan Milli Kütüphane'nin arşivlerinden kitaplar, müze fonlarından tarihi eserler ve Üniversitemiz tarafından Nursultan Nazarbaev’e takdim edilen belgeler sergilendi.

16 Şubat Cuma günü Türkistan Yerleşkesi Rektörlük binasının giriş katında gerçekleşen sergiye; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, İlk Cumhurbaşkanı Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Emirhan Rahimjan, Güney Kazakistan Eyaleti Vali Yardımcısı Ulasbek Sedibekov, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurlan Ajihanov, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Kütüphane Müdürü Meruert Absimetova’nın yanı sıra,  Üniversite kütüphane çalışanları, çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

Serginin açılış konuşmasını yapan  Nazarbayev Kütüphanesi Müdür Yardımcısı Emirhan Rahimjan, ‘Ulusun Lideri - Kazakistan Cumhuriyeti'nin İlk Cumhurbaşkanı Kütüphanesi’ hakkında bilgiler vererek  etkinliğin önemine değindi. Konuşmasının ardından Emirhan Rahimjan, Nursultan Nazarbaev’in kitaplarından Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov’a hediye etti.

Daha sonra  söz alan Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, ise böylesine organizasyonun Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde düzenlenmesinden onur duyduğunu belirterek, bu tür etkinliklerin, tarihi bilgi ve bilinci  genç nesillere aktarmada önemli etkisi ve katkısı olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasından sonra katılımcılar sergiyi gezdiler ve sergide yer alan özel koleksiyonları incelediler. 

Sergi etkinliği "Tarihi Seçim" konulu bir gezi  programı ile tamamlandı. Gezi kapsamında  üniversite dersliklerinde sunum faaliyeti ile sergi öğrencilere anlatıldı. 


Haber Resimleri