Güney Kazakistan Eyaleti Milletvekilleri Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in “Beş Sosyal Girişim Projesi” kapsamında, Kazakistan Meclis Milletvekili Nurlan Dulatbekov ve Güney Kazakistan Eyaleti Milletvekili Ali Bektayev ile beraberindeki heyet,  2 Nisan Pazartesi günü Ahmet Yesevi Üniversitesi personeli ve öğrencileriyle bir araya geldi.

Söz konusu ziyaret ile ilgili bir konuşma yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, yönetimin halkın arz ve talepleri ile ilgi verileri yerinde öğrenmesi açısından ziyaretin önemini anlattı. Türkistan Valisi Tajibek Mussayev ise Şehrin başarıları ve planları hakkında bilgi vererek çalışmalar hakkında değerlendirmede bulundu.

Üniversite  Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Üniversitenin akademik ve idari  çalışmaları ilgili yaptığı konuşmada,  bilimsel faaliyetlerde ve uluslar arası standart uygulamalarda  kalite yönetiminin çok hızlı geliştiğini, bu gelişmenin uluslararası akademik kuruluşların kalitesi ile birleştirilmek istendiğini, uluslararası akademik işbirliği ve entegrasyonun Üniversite’nin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını vurguladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin büyük başarılarından bahseden Vailhanov;  “2017 yılında, Eğitimde Kalite Güvencesi Ajansı- (IQAA) tarafından yürütülen araştırmada, Ahmet Yesevi Üniversitesinin, en iyi üniversiteler sıralamasında 21 üniversitesinden 49.31 puan alarak ilk 8. sırada yer aldığını, Kazakistan IAAR (akreditasyon ve derecelendirme kuruluşu) sıralamasında ise 50 üniversite arasında,  7. sırada yer alarak büyük bir başarı gösterdiğini vurguladı.

Devletin kalkınma plan ve programlarını açıklayan milletvekilleri ise sosyal inisiyatiflerin önemini vurguladı.  Milletvekilleri;  burada yapılan bilgi alışverişi ile tüm sorunları dikkatlice dinlediklerini,  Üniversitenin taleplerini Hükümet’e ulaştırdıklarını ve bölge ile ilgili Üniversite’nin beklentilerini esas alarak gerekli çalışmaları yapabileceklerini belirttiler.

Kazakistan Parlamentosu Milletvekilleri; 2018-2019 eğitim öğretim yılı içerisinde öğrencilerin yurtlarının iyileştirilmesi ve donanım kalitesinin artırılması programı başlatılacağını ve  burslu (grant) eğitimin sayısının da artırılacağını bildirdiler.

Milletvekilleri,  Üniversitenin sorunlarını gidermek ve Üniversiteye yeterlilik kazandırmak için desteklerini sürdüreceklerini dile getirdiler.


Haber Resimleri