Ahmet Yesevi Üniversitesi Mezunu Türk hekimden 1.5 saat süren ameliyatı 15 dakikaya indiren çalışma

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu olan, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüöğretim üyesi Op. Dr. Tansel Mutlu tarafından geliştirilen yeni teknik kapalı ameliyat ile aşil tendonu ameliyatını 15 dakikaya indirdi.

Özellikle futbolcu sakatlanması olarak bilinen aşil tendonu kopması sonucu meydana gelen yaralanma sonrası dünya üzerinde uygulanan açık ameliyatı geliştirdiği teknikle kapalı ve tek iğne ile yapan Dr. Tansel Mutlu, iyileşme sürecinin de daha kısa olduğunu ifade etti. 
Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olan ve 4 yıldır Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmotoloji bölümünde görevli Op. Dr. Tansel Mutlu, bugüne kadar yüzün üstünde hastaya kendi tekniklerini uyguladıklarını söyledi. 
Aşil tendonun insan vücudunun en güçlü tendonu olduğunu söyleyen Mutlu, “ Kronik iritasyon dediğimiz küçük travmalarla aniden kopmalar yaşanıyor. Çok seyrek görülmeyen bir durum. Yoğunlukla 30-40 yaş aralığındaki erkeklerde görülüyor. Günümüzde bu tür yırtıklar kapalı ameliyat tercihi az olup açık ameliyatı ile yapılıyor. Aşil tendonu ile ilgili uzun süre üzerinde yaptığımız çalışma ile kendi tekniğimizi geliştirdik. Bu ihtiyaç duymamızın nedeni ise, açık ameliyatın bir takım sıkıntıları var. Bu ameliyatlarda yara oluşuyor, yaralar kapanmıyor ve uzun süre hasta ağrı ile mücadele diyor. Kanın pıhtılaşması meydana geliyor. Açık ameliyatta yaklaşık 30 gün boyunca hastada diktiğimiz yer kopmaması için hareket ettirmediğimizden dolayı oluşan pıhtılaşma akciğere kaçarak ölümcül bir hadise meydana geliyor. Biz hastalarımızda bunu bertaraf etmek için tekniğimiz gereği güvenli bir tespit ile hastalarımızda hareketlerini engellemiyoruz” dedi. 

 


Haber Resimleri