Avrasya Araştırma Enstitüsü araştırmacılarından Albina Muratbekova, “Kuşak ve Yol” Projesi'ne Güney Asya'nın Yaklaşımı” konulu seminer verdi

Seminerinde Albina Muratbekova ana hatlarıyla Güney Asya devletlerinin “Kuşak ve Yol” girişimine ilişkin görüşlerini ve bölgenin girişim ile ilgili özel örneklerini  ele aldı. Ayrıca, bu girişim kapsamında oluşturulan “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” projesinin Hindistan tarafından olumsuz karşılanması ve Hindistan ile Pakistan arasındaki sınır anlaşmazlıklarını dile getirdi. Aynı zamanda, Hindistan’ın bir dizi stratejik yaklaşımlarını ve anlaşmazlık sebeplerini değerlendiren Muratbekova, Hindistan’ın bu konudaki görüşü, Asya-Afrika Ekonomik Koridoru, Çabahar Limanı, Gwadar Limanı ve diğer projeler ve söz konusu girişime cevap niteliğinde Hindistan tarafından yürürlüğe konulan projeleri anlattı. 

Pakistan, Sri Lanka, Bangladeş ve Nepal gibi Güney Asya ülkelerinin “Kuşak ve Yol” girişimi çerçevesinde Çin ile işbirliği, sorunları ve geleceğe yönelik beklentilerini açıklayan Muratbekova, bunun yanı sıra Güney Asya ülkelerinin faaliyetleri sırasında karşılaştıkları sorunları da dile getirdi.

Seminerin devamında Muratbekova, Güney Asya ülkelerinin “Kuşak ve Yol” girişimi çerçevesinde Çin’den aldıkları toplam borç miktarı hakkında bilgi vererek, bu girişimin etkinliği hakkında bazı soruları ortaya koydu. Bununla birlikte, bölgedeki ülkelerin genel olarak girişime katılma isteğinde bulunarak projeleri uygulamaya devam ettiklerinin altını çizdi.

Seminer sonunda katılımcılar çeşitli sorular sorarak Kuşak ve Yol Girişimi ile Güney Asya’daki önemli konular üzerinde görüş alışverişinde bulundular.


Haber Resimleri