“İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü Anısına” panel

12 Mart 2019 tarihinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü Anısına” panel düzenlendi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsünde,  Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosluğu  himayelerinde  ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası ile 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü Anısına” panel düzenlendi. Panele Almatı Başkonsolosu Sayın Rıza Kağan Yılmaz, davetli konuşmacı olarak T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Metin Karaörs, Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Türksoy Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Zubayda Şadkam konuşmacı olarak katıldılar.
Panel, saygı duruşu ve iki ülkenin istiklal marşlarının okunması ile başladı. Panelin açış konuşmasında Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, panelin düzenlenmesine destek veren Almatı Başkonsolosluğu ve Türk Hava Yolları’na teşekkürlerini sundu. Anadolu topraklarından binlerce kilometreyi arkada bırakıp Kazakistan’a gelen T.C. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Metin Karaörs’e de ayrıca teşekkür etti. 

Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosu Sayın Rıza Kağan Yılmaz konuşmasına paneli organize eden kurumlara ve katılımcılara teşekkür ederek başladı. Türkiye Cumhuriyeti Cumurbaşkanı Sayın Recep Tayıp Erdoğan’ın 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle yayımladıkları mesaja değinerek, İstiklal Marşı’nın yazım süreci üzerine bilgiler paylaştı.

Davetli konuşmacı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Metin Karaörs, Mehmet Akif’in yaşadığı dönem ve İstiklal Marşı’nın anlam ve önemi konusunda sunumundan evvel, 26 yıl önce Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü başkanı görevinde çalıştığını ve 50 yıllık hoca olduğunu dile getirerek, Türk Cumhuriyetleri’ni dolaştığını ve ilgili alanda araştırmalar yapmaktan hiç yorulmayacağını belirtti.

Sunumunda Prof. Dr. Mehmet Metin Karaörs, Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nda bir milletin tarihini, karakterini ve hangi değerler uğruna şehit olabileceğini yazdığını ifade etmenin yanı sıra Türk milletini doğru tanımak isteyenlerin İstiklal Marşı’nı okuması gerektiğini belirtti. Ayrıca Kazak tarihindeki önemli kişiler olan “Beş Arıs”ın önemine değindi ve Mağcan Cumabay’ın “Uzaktaki Kardeşime” şiirini okuyarak, Türkiye - Kazakistan arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin sonsuz olduğunun altını çizdi. 

Al-Farabi Kazak Milli Üniversitesi Türksoy Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Zubayda Şadkam da, 1992 yılında Türkiye Cumhuriyeti sayesinde Al-Farabi Kazak Millî Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde okuduğunu ve ilgili bölümün ilk mezunlarından birisi olduğunu dile getirerek sunumuna başladı. Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı nasıl yazdığı üzerinde birkaç efsane olduğunu anlatan Doç. Dr. Zubayda Şadkam, Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı zor bir dönemde yazdığını ifade etti. Önemli olanın, İstiklal Marşı’na ve vatanına sahip çıkacak gelecek nesillerin güçlü olması gerektiği gerçeğini vurgulayarak, panelde bulunduğu için şükranlarını sundu.

Panel sonrasında Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, panele katılan ve etkileyici sunumlar yapan tüm saygıdeğer konuklara teşekkür ederek Avrasya Araştırma Enstitüsü’nün yayınlarını bir anı mahiyetinde hediye etti.


Haber Resimleri