Gaziantep Şehitkamil’de "Hoca Ahmet Yesevi" konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye'de Hoca Ahmet Yesevi'nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmet Yesevi'nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği Türkiye’de 81 okulda gerçekleştirilen "Hoca Ahmet Yesevi" konferansları bu hafta Gaziantep Şehitkamil Ahmet Yesevi İlkokulunda yapıldı.

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Sertan Alibekiroğlu tarafından verilen "Hoca Ahmet Yesevi" konulu konferansı çok sayıda öğrenci ilgiyle dinledi.  Dr. Sertan Alibekiroğlu, Ahmet Yesevi’nin hikmetlerinden açıklamalar yaparak, gençlerin hayatını şekillendirmelerinde bu büyük veliyi örnek almalarını tavsiye etti.  Öğrencilere Ahmet Yesevi’nin davranışlarından örnekler vererek, Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencilerine nasıl bir eğitim verdiğini anlattı.

Konferansın sonunda Şehitkamil Ahmet Yesevi İlkokulu Müdürü İsmail Sönmez, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Sertan Alibekiroğlu’na ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmet Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmet Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.


Haber Resimleri