Yesevi Dostları kahvaltıda bir araya geldi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı tarafından düzenlenen Yesevi Dostları Toplantısına katıldı. Toplantıda 2016 yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı olması için önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Yıldız, “2016 yılında sadece yaptığımız faaliyetlerin sayısı 286, 2017 yılında da yine inşallah bu kadar faaliyeti yapmayı planlıyoruz” dedi.

Toplantı sonrası Hoca Ahmet Yesevi’nin tanıtılmasına ilişkin yaptıkları çalışmaları sunum yaparak anlatan Yıldız, 2016 yılının UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edilmesiyle ilgili çok önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “2016 yılı UNESCO tarafından Hoca Ahmet Yesevi Yılı ilan edildi. Hoca Ahmet Yesevi’nin önemli eseri Divan-ı Hikmet’i daha önce yayınlanmamıştı. Çağatay Türkçesi orijinaliyle birlikte Divan-i Hikmet’i yayınlamış olduk. Fakrname eseri bir kitap olarak yayınlanmamıştı, onu yayınlamış olduk. İki tane Farsça risalesi var; biri “Risâle der Âdâb-ı Tarikât” diğeri, “Risâle der Makâmât-ı Erba’în”. Onları da Farsçadan Türkçeye çevirtip yayınlamış olduk. Çocuklar için hikâye kitabı yayınladık. İki bölümlük bir Hoca Ahmet Yesevi oyunu yayınladık. Onun takipçileri olan Süleyman Ata ve Muhammed Danişmend gibi takipçilerinin eserlerini yakın zamanda yayınlamış olacağız. Arzu ediyoruz ki, Türkiye’de Hoca Ahmed Yesevi kitaplığı oluşsun. PTT Genel Müdürlüğü ile birlikte Hatıra pulu bastırdık. Darphane Genel Müdürlüğüyle birlikte hatıra parası çıkarttık. İstanbul’da Hoca Ahmet Yesevi otağını kurduk. Bu şekilde 2016 yılında sadece yaptığımız faaliyetlerin sayısı 286… 2017 yılında da yine inşallah bu kadar faaliyeti yapmayı planlıyoruz. Bu yıl içinde de Orman Genel Müdürlüğü ile birlikte Hatıra ormanı yapmış olacağız inşallah.  İnşallah bu 2017 yılı içerisinde de yurtdışında faaliyetlerimiz olacak. İlk faaliyetimizi Katar’da yaptık. İnşallah yakın zamanda Avusturya’da, Fransa’da ve Almanya’da da faaliyetlerimiz olacak. Kazakistan’da ve Türk dünyasının değişik yerlerinde faaliyetlerimiz olacak. Amacımız Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerini Türkiye’de ve dünyada tanıtmak” diye konuştu.

Program sonunda Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce, sunum yaparak Ahmet Yesevi’ye ilişkin bilgiler aktaran Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür belgesi, Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metin Akar’da plaket takdim etti.


Haber Resimleri