Ahmet Yesevi Üniversitesinde "Hocalı Katliamı" anıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Kulübü tarafından Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde yaşanan "Hocalı Katliamı" nedeniyle anma programı düzenlendi.

27 Şubat Pazartesi günü saat 16,00’da Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen anma töreni, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Hazırlık Fakültesi Dekanı Dr. Ahmet Güngör, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan, Akademik işler daire başkanı Bülent Şen ve birçok akademisyenin yanı sıra Türkiye, Kazakistan ile Türk Dünyasından öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Şehitlerin Anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anma töreninde açılış konuşmasını yapmak üzere Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren kürsüye davet edildi. Sözlerinin başında 25 yıl önce kardeş ülke Azerbaycan’da yaşana bu saldırıyı kınayarak, saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle ve minnetle andığını ifade etti. Ayrıca yapılan bu hain saldırının insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini beyan etti.

Konuşmasının devamında, yapılan bu hain saldırıda kayıtlara geçen, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dâhil olmak üzere toplam 613 kişinin vahşice öldürüldüğünü belirtti. Ayrıca 487 kişinin ağır yaralandığı Hocalı katliamında bin 275 kişi Ermeniler tarafından rehin alınmış, 150 kişinin ise kaybolduğuna değindi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun hunharca katledildiğini ve hamile kadınlar ile çocukların da bu vahşete maruz kaldığını dile getirdi.

Hocalı'dan önce başka yerlerin de işgal edildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, konuşmasına şöyle devam etti. "Tarihi süreçte Ermenilerin insanlığa yakışmayan katliamlar yaptığını biliyoruz. Geçmişte Osmanlı'nın doğusunda da katliamlar yaptılar. 1918 yılında ülkemizde doğuda, Karadeniz’de bizim atalarımıza aynı şiddeti, aynı vahşeti yapmışlardır. Bu açıdan Hocalı katliamı, Ermenilerin insanlığa yakışmayan karakterlerini bir kez daha ortaya çıkaran bir örnektir.''

Konuşmasının sonunda ise Türkiye ile Azerbaycan'ın kardeşten de öte olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, bir daha bu tür olayların yaşanmaması ümit ederek, Türkiye, Azerbaycan ve Türk Dünyası kardeşliği baki kalması dilekleriyle sözlerini tamamladı.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Ahmet Yesevi Üniversitesi Hukuk Bölümü Yrd. Doç. Dr. Fethi Kılıç kürsüye davet edildi. Hukuki açıdan Hocalı Katliamını değerlendiren Fethi Kılıç düşüncelerini şu şekilde ifade etti.

''Uluslararası hukukta savaşın kendine özgü bir kuralı, bir kaidesi vardır;  savaşta, silahsıza, kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve diğer canlılara saldırı yapılmaz. Bu açıdan, yapılan bu vehim olay katliamdan başka bir nitelik taşımamaktadır. Hukuk tüm toplumlar için, insanlık için vardır. Eğer hukuka uyulmadığı takdirde ortaya hukuksuzluk çıkar. Bu da bir insanlık suçudur.

İnsanlık tarihinin en kara sayfalarından biri olan Hocalı Katliamı sonuçları itibariyle, bölgenin huzur, barış, güvenlik ve istikrarı açısından bugün için de bir sorun olma niteliğini korumaktadır. İnsanlık adına kara bir leke olan bu tür saldırgan eylemlerin, acıların ve vahşetlerin tekrarlanmaması adına, uluslararası toplumun bu katliama hak ettiği önemi vermesi ve gerekli tepkiyi göstermesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz. Bu olayın müsebbiplerinin uluslararası hukukta yargı önüne çıkarılması çağrımızı yineliyoruz. ''

Son olarak Yrd. Doç. Dr. Fethi Kılıç, temennimiz acılarımız diner, tüm insanlık bu tür olaylarla karşılaşmaz ve milletlerarası arenada Azerbaycan’ın bu haklı durumu neticelenir diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmacıların ardından Türk Cumhuriyetlerinden ve bağımsız Türk topluluklarından gelen öğrenciler kendi dillerinde katliamı kınayarak Kardeş Azerbaycan’ın yanında olduklarını ifade ettiler.

Program sonunda Üniversitemizin Türkçülük Ormanındaki Hocalı Şehitleri Anıtına karanfil bırakıldı ve dualar edildi.


Haber Resimleri