Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin 11. Programı yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından UNESCO 2016-2017 Hoca Ahmet Yesevi Yılı anısına düzenlenen Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin 11’incisi TİKA konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akkuş katıldı. Programa çok sayıda davetli iştirak etti. Programda açılış konuşması yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek gelenekselleşen bu sohbetlere ilginin giderek arttığını belirtti ve katılımcılara teşekkür etti.

Prof. Dr. Mehmet Akkuş Konuşmasında 14 Mart Tıp Bayramına değinen Prof. Dr. Akkuş, “Manevi kalp hastalıklarını tedavi edenlere gönül doktorları ismini veriyoruz. Ahmet Yesevi insanların manevi eksikliklerini gideren bir doktor olarak adlandırabiliriz. Ahmet Yesevi şöyle buyuruyor, ‘Tecellinin makamıdır acayip makam, o makamda aşıklar kullar dolaşır. Hangi gönle tecellisinin nurunu gönderse şuursuz olup kendini bilmeden feryat eyler’ burada bir makamdan bahsediyor. Bu makamın gönül olduğunu ifade ediyor. Bu gönülde bir tecellinin olduğundan bahsediyor. Gönül var. Ahmet Yesevi burada gönle bir tecelliden söz etmektedir. Bu Cenab-ı Hakk’ın yere göğe sığmadığını mümin kulumun gönlüne tecelli ederim diye ifade edilebilecek bir rivayet var. Bu gönül konusu Orta Asya’dan beri işlenen bir konudur. Gönül eğer tedavi edilmezse hem kişinin hem de şahsın bulunduğu toplumdaki ilişkilerine yansıdığı malumdur. Kulak da, gönül de, göz de yaptıkları her şeyden mesuldür. Gönülden geçen hususlar önemlidir. Allah’ı zikrederseniz gönül ülkesi sağlamlaşır. Ahmet Yesevi gönül gözünü eğer parlatmazsa kişi zikri ve fikri ile onun dergâhında Allah’ın dergâhında makbul olmayacağını ifade ediyor. Dil hanesi Allah’ın zikirlerinden oluşacak nurlarla aydınlanır. Gönül gözünü parlatmadan, gönlü temizlemezse bir insan o zaman ibadetinin kabul olması da sorunlu hale geliyor" ifadelerini kullandı.

Katı gönülden bahseden Ahmet Yesevi’nin sözlerini açıklayan Akkuş, “’Gönlüm katı, dilim acı, kendin zalim, Kur’an okuyup amel kılmaz sahte halim.’ Gönlü katı olan insanında merhamet duygularına ve insani davranışlarına etki ediyor. Allah’ın her an gözettiğini ve onun ahiretimize mal olacağını gönlümüzün paslanacağını unutmayacağız. Kıyamette kalbi selimden bahsediliyor. Ailenin malın, mülkün burada kalacak ama gönlümüzün temizliği ve paklığı yarın ahirette amelimizin hesaba çekildiği günde kalbi selim bize daha çok kazanç sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Musa Yıldız tarafından Prof. Dr. Mehmet Akkuş’a konuşmasının ardından plaket takdim edildi.


Haber Resimleri