Kazakistan’ın ve Türk Dünyasının Ünlü Şair ve Yazarı Muhtar Şahanov Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Türkistan şehrinin 2017 yılı Türk Dünyası kültür başkenti etkinliklerine katılmak üzere Türkistan’a gelen ünlü yazar, şair Muhtar Şahanov Üniversitemizi ziyaret etti. Üniversitemizin Müzesini gezen Muhtar Şahanov Kültür Merkezi büyük salonda üniversite personeli, öğrenciler ve halkla buluştu.

Muhtar Şahanov konuşmasında, 16 Aralık 1986 tarihinde Almatı’da üniversiteli gençlerin başlatmış oldukları bağımsızlık hareketlerinden bahsetti. Milleti millet yapan unsurların başında dilin, kültürün ve medeniyetin geldiğini belirtti. Bağımsızlık ve milli varlığın devamı için bunların korunmasının elzem olduğunu vurguladı. Kendisinin Sovyetler Birliği zamanında dahi kazak dilini ve kültürünü gündeme getirdiğini beyan etti. Konuşması dinleyiciler tarafından büyük ilgi gören Muhtar Şahanov sık sık ayakta alkışlandı.

Muhtar Şahanov’un konuşmasının akabinde kürsüye davet edilen Ahmet Yesevi üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren birer konuşma yaparak, Muhtar Şahanov’a teşekkürlerini sundular ve hediye takdiminde bulundular.


Haber Resimleri