Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Enactus” Organizasyonu

Dünyanın seçkin üniversiteleri, eğitim kuruluşları tarafından en prestijli sosyal yardımlaşma ve dayanışma aktivitesi olarak kabul edilen “Enactus” organizasyonuna, Ahmet Yesevi Üniversitesi ilk defa bu yıl katılacak. Üniversite öğrencilerinin oluşturdukları takımlar fikirlerini, sosyal projelerle uygulama fırsatı sağlayan  ve yarının vizyon sahibi iş liderleri olmalarını amaçlayan “Enactus” organizasyonunda üniversitemizi “Enactus Ahmet Yesevi” takımı temsil edecek.

27-28 Nisan 2017’de Almatı’da düzenlenecek olan “Enactus 2017 Kazakistan” sosyal yardımlaşma ve dayanışma yarışmasına, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Uluslararası İlişkiler Kulübü tarafından oluşturulan “Enactus Ahmet Yesevi”  takımı,  “Sen de bir el uzat” projesiyle katılacak.

Doç Dr. Eftal Ş. Batmaz ve Murat Abitalipov danışmanlığını yaptığı “Enactus Ahmet Yesevi”  takımı “Enactus 2017 Kazakistan”  yarışmasında sunmak üzere toplanacak yardımlar için üniversitemizde yardım kampanyası başlattı. 25 Nisan 2017’ye kadar devam edecek kampanyanın açılışı 4 Nisan Salı günü Türkistan Yerleşkesi Rektörlük binası önünde gerçekleşti. Düzenlenen programda yardımsever ve sorumluluk duygusuna sahip Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri, personelleri ve akademisyenleri daha ilk günden büyük yardıma imza attılar.

Büyük ilgi gören yardım kampanyası açılış programına; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Toplu ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eftal Ş. Batmaz, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan’ın yanı sıra birçok akademisyen ile personel de katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, bu tür organizasyonların üniversiteler ve toplum arasında kaynaşmayı sağladığına değinerek, üniversiteler entelektüel anlamda topluma yukarıdan bakan değil toplumla iç içe, iletişim halinde olan bireyler yetiştirmesi gerektiğini dile getirdi. Bu açıdan bu organizasyonlar sosyal sorumluk içerisinde bencil duygulardan arındırılmış vatana, millete bağlı, insanlığa karşı sorumlu bireyler yetiştirdiğini vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasının devamında “Enactus” hakkında şu bilgilere yer verdi. “Enactus, 1975 yılından beri 39 ülkede faaliyetlerini yürüten bir organizasyondur. Yaklaşık 57.000 üniversite öğrencisinin oluşturduğu 1.600’den fazla takım tarafından hayata geçirilmektedir. Ayrıca toplumsal yararın yanı sıra, katılımcılara kariyer ve kişisel gelişim fırsatı sağladığı gibi sponsor firmalara da toplumsal fayda üretme fırsatı sağlamaktadır.”

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren konuşmasının sonunda yarışmanın üniversitemiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ederek, yarışmaya katılan “Enactus Ahmet Yesevi” takımına başarılar diledi.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Mehmet Toplu, öncelikle böyle bir projede yer almanın onur ve gurur verici olduğunu söyledi. Bu tür organizasyonların sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın yanında bireylerin yeteneklerini de ortaya çıkardığını belirtti. Bu tür projelerle aynı zamanda toplumsal sorunları uluslararası alana taşıyarak, sorunların çözümlenmesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Mehmet Toplu, konuşmasında “Enactus” hakkında bilgilere yer verdi. Son olarak bu projeye destek sağlayan akademisyenlere, personellere ve öğrencilere teşekkürlerini sunarak yarışmacılara başarılar diledi.

Açılış konuşmalarının akabinde programda oluşturulan yardım kutularına katılımcılar yardım paketlerini bırakarak öz çekim yaptılar ve hazırlanan kâğıtlara el izlerini bıraktılar.


Haber Resimleri