Ahmet Yesevi Üniversitesinden İstanbul Üniversitesi Rektörü ve El-Farabi Üniveristesi Rektörüne Fahri Profesörlük Unvanı

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Kazakistan Almatı şehrinde bulunan El-Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galimkayır Mutanov, birtakım görüşmeler ve temaslarda bulunmak için geldiği Ahmet Yesevi Üniversitesinde Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov ile Yrd. Doç. Dr. Berik Ahmetov tarafından karşılandı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile El Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galimkayır Mutanov Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi toplantı salonunda kabul edilerek bir takım görüşmeler gerçekleştirildi. İkili işbirliği protokollerinin de imzalandığı buluşmada Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış konuşma yaptılar.  Prof. Dr. Mahmut Ak ile Prof. Dr. Galimkayır Mutanov’a söz verdiler.

Prof. Dr. Mahmut Ak konuşmasında İstanbul Üniversitesi hakkında kısaca bahsederek, 23 fakültesi, 100 araştırma laboratuvarı,  70 araştırma merkezi, 5 hastanesi, 17 enstitüsü ve 6 bini akademisyen olmak üzere 18 bin çalışanıyla büyük bir üniversite olduğunu ifade etti. Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasında yer aldığına değinerek, 2 Nobel ödülüne sahip Bilim kültür sanat ve sporun merkezi olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Ak, yapılacak iş birliği hakkında şu düşüncelere yer verdi. “Kaliteli ve üretken bir şekilde çalışma ortamı kurulması için belirli kriterler çerçevesinde çalışmalıyız. Kaliteli ve yüksek eğitim için nesnel bir şekilde kendi koşullarımızı değerlendirmeli sonrasında bu koşulların bize göre ne kadar iyi olursa olsun daha iyi bir hale getirebilmek için stratejiler geliştirmeliyiz. Toplumun tüm bileşenleriyle olduğu gibi sanayi ile de iş birliğimizi geliştirerek ülkemizin kalkınması ve dünyanın hepimiz için daha iyi hale gelmesi için çalışmalıyız.”

Konuşmasının sonunda Prof. Dr. Ak, Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından verilen fahri profesörlük unvanından dolayı İstanbul Üniversitesi ve kendi adına onur duyduğunu ifade ederek Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a, Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a teşekkürlerini iletti. Ayrıca bu kararı alan Ahmet Yesevi Üniversitesi senato üyelerini minnetle andığını söyledi. Ak, bu andan itibaren Ahmet Yesevi Üniversitesi neferi olarak İstanbul Üniversitesi’nin tüm imkânlarını Ahmet Yesevi Üniversitesi ile paylaşacağını dile getirerek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Galimkayır Mutanov, öncelikle nazik davetleri ve vermiş oldukları fahri profesörlük unvanından dolayı Rektör Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a teşekkürlerini iletti. Ahmet Yesevi Üniversitesi Kazakistan’ın en büyük uluslararası üniversitesi olduğunu belirten Prof. Dr. Mutanov, Türk dünyasının dostluk ve kardeşliği için kurulduğunu ve Türk dünyasına büyük hizmet ettiğini dile getirdi. Bu sebeple Ahmet Yesevi Üniversitesi’ni kendi üniversiteleri gibi gördüğünü dolayısıyla da her türlü yardım ve desteklerle işbirliği içinde olunacağını dile getirdi.

Konuşmaların akabinde Prof. Dr. Mahmut Ak ve Prof. Dr. Galimkayır Mutanov fahri profesörlük belgeleri takdim edilerek, karşılıklı hediyelerde bulunuldu. Ayrıca Prof. Dr. Galimkayır Mutanov, Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’a El-Farabi üniversitesinin 80’inci yılına binaen altın madalya takdim etti.

İkili iş birliği protokollerinin imzalandığı toplantıdan sonra Prof. Dr. Mahmut Ak ve Prof. Dr. Galimkayır Mutanov, Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde bulunan Arkeoloji Müzesi ile Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesini gezip buradaki anı defterini imzaladılar.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve El-Farabi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galimkayır Mutanov programın ardından Türkistan’dan ayrıldılar.


Haber Resimleri