Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Hemşireler Yarışıyor” bilgi ve yetenek yarışması yapıldı

Sağlıklı bireyler ve sağlıklı bir toplum için çok önemli ve kutsal bir görevi ifa eden hemşirelerin, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü münasebetiyle üniversitemizde “hemşireler yarışıyor” adlı bilgi ve yetenek yarışması düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Türkistan Med (Tıp) Koleji tarafından düzenlenen yarışmaya Türkistan hastaneleri ve üniversite hastanesi olmak üzere 5 hastaneden katılım gerçekleşti.  Her hastaneden 1 temsilci hemşirenin katıldığı yarışma iki farklı aşamada yapıldı. İlk olarak test sınavına tabi tutulan hemşireler sonrasında uygulamalı eğitim sınavında yeteneklerini sergilediler.

Yarışmanın son aşaması olan uygulamalı eğitim sınavı 11 Mayıs Perşembe günü Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezinde yapıldı. Yarışmaya Ahmet Yesevi Üniversitesi hastane müdürü Fatih Öztekin, başhemşire Makbule Öztekin, Med (Tıp) Koleji Müdürü yardımcısı Uljalgas Ziayaeddinova ile çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı. Hastane müdürü Fatih Öztekin ile Med (Tıp) Koleji Müdür Yardımcısı Uljalgas Ziayaeddinova programın açılış konuşmasını yaparak dünya hemşireler gününü kutladılar ve yarışmacılara başarılar dilediler.

Bilgi ve yetenek yarışmanın uygulamalı eğitim bölümünde yarışmacılar kendini ve iş alanını anlatma, oyunculuk, mesleki sorulara cevap verme, el becerileri ile sanatları gibi aşamalarda bilgi ve yeteneklerini sergilediler. Yarışmada dereceye girenler, Ahmet Yesevi Üniversitesi tıp fakültesi hastanesi ile Türkistan Med (tıp) koleji tarafından oluşturulan jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle belirlendi. Yarışmada Ahmet Yesevi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathane anestezi hemşiresi Rayhan Spandiyarova birinci oldu. İkinciliği Türkistan çocuk hastanesi hemşiresi Aygül Tursınbaeva alırken,  üçüncü sırada Türkistan Talğat hastanesi hemşiresi Gülnara Aytımbetova derece aldı.

Yarışmacıların ödüllerini yarışmanın sonunda hastane müdürü Fatih Öztekin, başhemşire Makbule Öztekin ile Med (Tıp) Koleji müdür yardımcısı Uljalgas Ziayaeddinova takdim etti. Program son olarak 12 Mayıs dünya hemşireler günü anısına fotoğraf çekilerek tamamlandı.


Haber Resimleri