“Türkistan-Keçiören Kardeşlik İftarı” coşkuyla gerçekleşti

Türkiye ve Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılı münasebetiyle Ankara Keçiören Belediyesi tarafından “Kazakistan Günleri” etkinliği kapsamında Ankara’da “Cambıl Sokağı” açılışı gibi birçok faaliyete imza atılmıştı. İki kardeş ülke ilişkilerini daha da güçlendirmek adına ve Türk Dünyası Kültür Başkenti münasebetiyle Türkistan’da Keçiören Belediyesi ve Türkistan Valiliği işbirliğinde İftar yemeği tertip edildi. Devletlerarası bu büyük etkinlik Türkiye ve Kazakistan’dan diplomatların yer aldığı üst düzey bir katılım ile gerçekleşti.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Türkistan’da inşa edilen Hoca Ahmet Yesevi Camii avlusunda 21 Haziran Çarşamba günü düzenlenen iftar yemeğine; Ak Parti Ankara milletvekili, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aydın Ünal, Ak Parti Ankara milletvekili Nevzat Ceylan,  Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Başkan Yardımcısı Nihat Yıldırım, Türkistan Valisi Alipbek Öserbaev, Türkistan il meclis sekreteri Gappar Sarsenbaev, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren katıldı.

İftar yemeğinin ardından konuşan Türkistan Valisi Alipbek Öserbaev, Türk Dünyası kültür başkenti Türkistan’da böyle bir organizasyonun düzenlenmesinden onur duyduğunu belirterek, emeği geçen başta Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a ve herkese teşekkür etti. Ramazan ayının birlik beraberlik ayı olduğunu vurgulayan Öserbaev, sözlerini şu şekilde sürdürdü. “Yaklaşık 2 hafta önce Türkiye’de “Cambıl Sokağı”nın açılışına katıldık. Orada Türk Kardeşlerimizin samimi ilgileri ve misafirperverliği bizleri onurlandırdı. Nitekim Türk kardeşlerimizi ata topraklarında ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Umuyoruz ki Türk-Kazak kardeşliği ve Türk Dünyası birlik ve beraberliği daha ileri seviyelere taşınır.” Vali Alipbek Öserbaev, Son olarak tüm İslam aleminin Kadir Gecesini ve yaklaşmakta olan Ramazan Bayramını tebrik ederek sözlerini tamamladı.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, her yıl Müslüman ülkelerden bir kardeş şehir seçip iftar organizasyonları düzenlediğini ifade ederek, “Bu yıl kardeş şehrimiz Türk dünyası Kültür Başkenti, Hoca Ahmet Yesevi’nin şehri, Kazakistan’ın incisi Türkistan’ı seçtik. Bu kararın alınmasından sonra ata yurtta yapılacak faaliyetler için büyük hazırlıklar yaptık. Zira düzenlenen bu 600 kişilik dev organizasyon bunun birer örneği niteliğindedir. Ayrıca, iftar yemeğinin düzenlenmesine büyük destekleri olan Türkistan Valiliği ile Ahmet Yesevi Üniversitesine ve yakın ilgi gösteren Türkistanlı Kazak kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.  Başkan Mustafa Ak, Türkiye ve Kazakistan iki kardeş ülke olduğunu vurgulayarak bu dostluk ve kardeşlik çerçevesinde Ankara’da bir sokağa ünlü Kazak şair Cambıl Cabayev’in adını verdiklerini hatırlattı. Dolayısıyla bu tür faaliyetlerin iki kardeş ülke ilişkilerini daha da geliştireceğine inandığını söyledi. Başkan Ak, son olarak Kadir Gecesini kutladı ve yaklaşan Ramazan Bayramı Türkiye’ye, Kazakistan’a, Türk Dünyasına ve tüm İslam alemine hayırlar getirmesini temenni ederek sözlerini tamamladı.

Ak Parti milletvekili Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Aydın Ünal, böyle manidar bir organizasyonu düzenleyen Keçiören Belediyesini tebrik etti. Ünal, Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin arkasından batan güneşin geçmişte olduğu gibi günümüzde de Anadolu'yu aydınlattığını ifade etti. Anadolu halkı, yüzyıllardır bu iman nuru ile hayatını devam ettirdiğini vurguladı. Ata yurtta, Türkistan’da misafir olduğunu hissetmediğini ifade eden Ünal, Kazak kardeşlerimizi Türkiye’de aynı şekilde ağırlamak istediklerini belirtti.  Aydın Ünal, sevgi, kardeşlik ve dostluk mesajlarıyla İslam aleminin Kadir Gecesini kutlayarak sözlerini sonlandırdı.

Ak Parti Ankara milletvekili Nevzat Ceylan ise Türk Dünyasının manevi lideri olan Hoca Ahmet Yesevi’nin tasavvuf felsefesi hoşgörü, sevgi üzerine olduğunun altını çizerek, ünlü yazar Ord. Prof. Dr. Fuad Köprülü’nün  “Şu Ahmet Yesevi kim? Bir araştırın göreceksiniz, bizim milliyetimizin temellerini asıl onda bulacaksınız.”  sözünü hatırlattı. Nevzat Ceylan mübarek Kadir Gecesinde Yesevi’nin şehrinde bulunmaktan onur duyduğunu dile getirerek, bu organizasyonun düzenlenmesine vesile olan herkese teşekkürlerini iletti.

Akabinde konuşan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Ata yurtta, Hoca Ahmet Yesevi’nin huzurunda Kazak kardeşlerimizle beraber iftar etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, bu tür organizasyonların Türk-Kazak dostluk ve kardeşliğini daha da güçlendirdiğini belirtti. Kutalmış, katılımcıların Kadir Gecesini kutlayarak, sağlık ve afiyet içinde bir bayram geçirmeleri dileklerinde bulundu.

Türkistan il meclis sekreteri Gappar Sarsenbaev ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, iftar yemeğini düzenleyenlere teşekkür ettiler. Kadir Gecesi ve Ramazan bayramını tebrik eden birer konuşma yaptılar.

“Türkistan-Keçiören Kardeşlik İftarı”  son olarak Kuran-ı Kerim tilaveti ve edilen dualarla tamamlandı.


Haber Resimleri