Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kazakistan Halkları Dil Bayramı coşku ile kutlandı

20 Ocak 1998 yılında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in girişimleriyle 130’dan fazla milletin yaşadığı Kazakistan’da “22 Eylül Kazakistan Halklarının Dil Bayramı” olarak kabul edildi. Dil bayramının 20.yıl dönümü münasebetiyle ve bu yıl Kazakistan’ın Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişini ilan etmesi sebebiyle, Ahmet Yesevi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi Edebiyat Bölümü ile Kazak Dili ve Edebiyatı 1. sınıf öğrencileri tarafından kutlama töreni düzenlendi.  

22 Eylül Cuma günü Türkistan Yerleşkesinin Merkez Kütüphane toplantı ve konferans salonunda yapılan kutlama törenine; Kütüphane Müdürü Meruert Absimetova, Kütüphane Koordinatörü Cengiz Aslan, Disiplin ve Kültür İşleri Müdürü Lezzet Esentaeva, Metodoloji bölüm başkanı Jazira İsaeva katılarak konuşma yaptılar ve Kazakistan Halklarının Dil Bayramını kutladılar.

Konuşmaların ardından kutlama töreninde öğrenciler ve akademisyenler günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. Törende son olarak şiirler okundu ve halkoyunları gösterileri yapıldı.


Haber Resimleri