Kazakistan Cumhuriyeti'nin 16 Aralık Bağımsızlık Günü Ahmet Yesevi Üniversitesinde Törenlerle Kutlandı

Kazakistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 26. Yıl dönümü Ahmet Yesevi Üniversitesinde coşku ile kutlandı. Tören, 15 Aralık Cuma günü Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde gerçekleştirildi. 

Kültür Merkezi Tiyatro ve Sinema salonunda Ulusal marşların okunmasının ardından, törenin açılış konuşmasını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov, "Kazakistan’ın bağımsızlığının önemini ve Kazak halkının egemenliğinin değerini anlatan" uzun bir konuşma yaptı. Abdibekov, konuşmasının bir bölümünde "Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kazakistan’ın sembolü olan kuruluşlardan biri olduğunu ve Kazakistan yüksek öğrenimi açısından uluslararası değer taşıdığını belirtti. Ayrıca, Üniversitemizin dünya akademik başarı sıralamasında üst seviyelere geldiğini ve bu başarının sağlanmasında Türkiye’nin çok büyük katkı ve desteklerinin bulunduğunu" özellikle vurguladı.

Törenin açılış konuşmasını sürdüren Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Kazakistan’ın Bağımsızlık Gününü kutlayarak, “bizler Türkiye ve Türkler olarak sizin Bağımsızlık Gününüzde kendi bağımsızlığımız kadar sevindiğimizi, kıvanç duyduğumuzu belirtmek isterim” diyerek katılımcılara hitap etti. Kutalmış, konuşmasında, "bugün başkent olan ama aynı zamanda Kazakistan’ın bağımsızlık, gelişmişlik ve dünya barışının simgesi olan Astana’nın, aslında 20 yıllık değil, yaklaşık 2000 yıllık tarihi geçmişin sembolü ve belgesi olduğunu vurgulayarak, birkaç yüzyıl öncesine kadar Astana / Akmola civarında bulunan Bozok Şehri’nin Kazakistan'ın tarihi ve medeni geçmişinin canlı temeli olduğunu ve bu büyük ülkenin geleceğinin parlak ve her alanda zengin olacağını" ifade etti. Kutalmış, "Türk-Kazak dostluğun baki olmasını, Kazakistan’ın insanlık var olduğu müddetçe bağımsız kalmasını, barış içinde müreffeh bir hayat sürmesini" temenni ederek sözlerini sonlandırdı. 

Açılış konuşmalarının tamamlanmasından sonra Ahmet Yesevi Üniversitesinde üstün başarı gösteren akademisyen ve personellere teşekkür belgesi ile üstün hizmet madalyası verildi. Ödül takdiminin akabinde, Üniversitemiz Eş Öğrenci Konseyi’nin ortaklaşa hazırladıkları video gösteriminde dünyanın değişik üniversitelerinden öğrenciler ile Türk yetkililer Kazakistan’ın Bağımsızlık Gününü kutladılar.  

Tören, Ahmet Yesevi Üniversitesi bünyesindeki sanat topluluğunun muhteşem konser ve tiyatro gösterileri ile sona erdi.  


Haber Resimleri