Birleşmiş Milletler Kazakistan Temsilcisi Ahmet Yesevi Üniversitesinde

        

Ahmet Yesevi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü ile Almatı Birleşmiş Milletler Ofisi Halkla İlişkiler Departmanı’nın koordinasyonu ile düzenlenen “Genç Liderlik Geliştirme Forumu”na katılmak üzere Üniversitemize gelen BM Kazakistan Temsilcisi Vlastimil Samek, bir dizi  görüşmelerde ve ziyaretlerde bulundu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Valihan Abdibekov ve  Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren BM Temsilcisi Vlastimil Samek’i makamlarında  kabul ettiler.

Rektör Abdibekov yaptığı görüşmede, Üniversitemizin kuruluşu ve akademik çalışmaları hakkında geniş bilgi verdi. Türkiye ve Kazakistan işbirliği ile kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin kısa zamanda büyük başarılara imza attığını ve Kazakistan’ın dünyadaki başarılı üniversiteler sıralamasında önemli yere geldiğini belirtti. Rektör Abdibekov, Üniversitemizde gerçekleşen etkinliğe katılımlarından ve ziyaretlerinden dolayı, BM Kazakistan Temsilcisi Vlastimil Samek teşekkürlerini sunarak hediye takdiminde bulundu.

Forum katılımı aşamasında, Vlastimil Samek’e Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren ve Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Bakıtcan Muhamedjanov eşlik etti.  Kültür Merkezi’nde bulunan Üniversite maketinin tanıtımını, Arkeoloji Müzesi ile Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesi incelemelerini Rektör Vekili Eren ile gerçekleştiren BM temsilcisi Vlastimil Samek,  ‘Genç Liderlik Geliştirme Forumu’na katıldı.

Tören sonrası, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren makamında ağırladığı Vlastimil Samek, burada yaptığı konuşmasında, Ahmet Yesevi Üniversitesinde bulunmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Samek, kendisine gösterilen ilgiden ve göstermiş oldukları misafirperverlikten dolayı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’e teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Eren ise konuşmasında; BM'nin dünyada birçok küresel sorunla mücadele ettiğini dile getirdi. Eren ayrıca; BM (UN)'nin dünyada ki başlıca sorunlar olan savaş, terör, açlık, çevre kirliliği ve ekonomik sorunlar vb. küresel sorunlarla ilgili çalışmalar yürüttüğünü lakin BM'nin bu küresel sorunların tümünün üstesinden gelmekte zorlandığını ve bazı alanlarda başarı sağlayamadığını ifade etti. Eren, BM, Sivil Toplum Örgütleri diğer kurum ve kuruluşların işbirliği içinde olması halinde dünyadaki küresel sonuçlar karşısında daha pozitif neticelerini alınacağını söyledi. Daha şeffaf, huzurlu ve güzel bir dünyanın temini için, biz akademisyenlere, üniversite çalışanları ve BM olarak bizlere büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen Eren, Dünya barışının tesisi için hep birlikte çalışmak gerektiğini söyledi.  

Toplantının sonunda Rektör Yardımcısı Eren, ziyaretleri için Vlastimil Samek’e teşekkür etti.

Türkistan programını tamamlayan BM temsilcisi Vlastimil Samek Türkistan’dan ayrıldı.


Haber Resimleri