Prof. Dr. Murat Çemrek Ahmet Yesevi Üniversitesinde

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ile TİKA destekli "Birlikte Daha Fazla Yapabiliriz” akademik değişim projesi kapsamında, Necmettin Erbakan Üniversitesi  Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Çemrek  Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Türkistan Yerleşkesinde; ders, seminer, konferans ve bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi.

13-27 Nisan tarihleri arasında, Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümü’nde bir dizi akademik çalışmalarda bulunan, Prof. Dr. Murat Çemrek, “Dünya Tarihini Yeniden Okumak” ana başlığı altında; Tarih Felsefesine Giriş, Tarih Felsefe İlişkisi, Sanattan Bilime Tarihin Dönüşümü, Dünya Tarihi I: Ontoloji, Dünya Tarihi II: Epistemoloji, Dünya Tarihi III: Metodoloji, Modern Dünyanın İnşası, Küreselleşme ve Moderniteler” gibi konularda, Sosyal Bilimler Fakültesi öğrencilerine ders, seminer vererek bilgi, birikim ve deneyimini aktardı. 

Prof. Dr. Murat Çemrek, İki Haftalık hızlandırılmış akademik programı kapsamında  25 Nisan Çarşamba günü Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Toplantı ve Konferans Salonunda gerçekleştirmiş olduğu konferansta “Küreselleşmenin Geleceği” konusunda bilgilerini paylaştı. 

Çemrek konuşmasında, İnsanlık tarihi kadar eski olan küreselleşmenin modernleşme ile ilirtili olarak, coğrafi keşifler, Rönesans ve Reform, Bilimsel Devrim ve Sanayi Devrimi çerçevesinde ‘Küreselleşme dalgaları’ olarak numaralandırılması eleştirerek, küreselleşmenin bağımsız bir “süreç” olduğuna vurgu yaptı. Son dönemde küreselleşme literatürünü küreselleşmenin çözülmesi bağlamında yükselen yabancı düşmanlığı, islamafobi gibi akımların aslında aşırı sağcı hareketlerin küreselleşmenin çözülmesi değil, küreselleşme sürecinin paradokusal karakterinin uzantısı olduğunu bildirdi. Ulus devletinin bir siyasi ünite olarak ilk küreselleşen siyasal yapı olmasının bu özelliği en iyi anlatan örnek olduğunun altını çizen Çemrek, küreselleşmenin bu paradokusal örnek ve yapılarda işlendiğini söyledi. 

Prof. Dr. Murat Çemrek, sorulan sorulara verdiği cevaplarla konuşmasını sonlandırdı. Konferans sertifika takdimi ile sona erdi.

 

 

 


Haber Resimleri