TRT Genel Müdürü İbrahim Eren Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren Kazakistan ve Özbekistan temasları kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti. Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız  ile birlikte gerçekleştirdiği  ziyarete, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, TRT Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Dr. Sabri Kızılkaya, TRT Avaz ve TRT Diyanet Kanalları Koordinatörü Sedat Sağırkaya, TRT Astana Temsilcisi Doç. Dr. Abdülhamit Avşar ve TRT Taşkent Temsilcisi Osman Gökmen’de eşlik etti.

Üniversiteye gelişlerinde Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından karşılanan Genel Müdür Eren ve heyeti, Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından Rektörlük Binasındaki makamında ağırlandı.

TRT heyetine Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Musa Yıldız; Üniversitenin temel hedefinin Türk dünyası beyin gücü potansiyelini değerlendirmek olduğunu, bu anlamda Kazakistan'da Yesevi Üniversitesinin tercih seviyesinin sürekli yükseldiğini, Türkiye ve Türk dünyasından pek çok başarılı bilim insanının Üniversite faaliyetlerine katkı ve katılım sağladıklarını dile getirdi. Özellikle dünya çapında başarılı olan ve tanınan bilim insanlarının da etkinliklerle Üniversite mensupları ile başarılarının paylaştıklarını altını çizerek, Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar'ın da yakın zamanda Üniversitede bir etkinlik gerçekleştirdiğini vurguladı. Prof. Dr. Musa Yıldız, bu ziyaret akabinde Ahmet Yesevi Üniversitesinin Kazakistan’da düzenlenen Üniversiteler Arası 10. Kimya Bilgi Yarışmasında birinci olması da üniversitemiz adına çok anlamlı olduğunu belirtti.

Başkan Prof. Dr. Musa Yıldız, uluslararası hakemli düzeydeki Bilig dergisinin Türk dünyasındaki en prestijli bilimsel dergi olarak hem basılı hem de elektronik olarak yayınlandığını, bu derginin Türkiye'de en çok atıf alan sosyal bilimler dergisi özelliğini taşıdığını belirtti.  

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Orta Asya ve diğer kıtalardaki uluslararası üniversiteler ile etkileşimini artırdığını, Türkiye'den pek çok üniversite ile ortak akademik faaliyetlerle Türkistan Yerleşkesi içerindeki fakültelerde konuk öğretim üyesi yöntemi ile çağdaş bilimsel gelişmelerin öğretildiğini belirtti. Son yıllarda Kazakistan üniversiteleri arasındaki pek çok ulusal yarışmada Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencilerinin bireysel ve ekip olarak üstün başarı gösterdiklerini kaydetti. Filoloji ve Hazırlık Fakültesi ile Türkçe öğretiminin üst seviyede bilimsel Türkçe anlama, konuşma ve yazma seviyesine çıkarıldığını ileri süren Başkan Prof. Dr. Musa Yıldız, Üniversitenin bilimsel araştırmalarda Türkiye'nin desteği ile küresel boyutta sürekli seviyesini yükselttiğini sözlerine ekledi.

Prof. Dr. Musa Yıldız sözlerinin sonunda; Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin misyon ve vizyonu ile Türkistan, Kazakistan ve diğer Türk cumhuriyetleri için öncülükte yeterliliğe ulaşma başarısını gösterdiğini, bu başarılarının daha da artırılması için ulusal ve uluslararası iletişim ve etkileşimde medya gücünün katkısının asla küçümsenmemesi gerektiğini, TRT'nin de bu anlamda en büyük ortak iletişim gücü olduğunu vurguladı.

Konuşmasının sonunda Başkan Yıldız, Eren ve Heyetine Kazakistan milli giysisi Çapan giydirdi ve karşılıklı hediye takdiminde bulunuldu.

Toplantının akabinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezinde incelemelerde bulunan Genel Müdür İbrahim Eren, Türk Dünyası Kültür ve Tarih Müzesini gezerek buradaki anı defterini imzaladı. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren anı defterine : ’’Medeniyetimizin beşiği olan bu güzel beldeye yaraşır bir şekilde ve büyük alim, Türk-İslam Tasavvurunun mimarlarından Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin himmet ve hürmetine layık bir üniversite yönettiğiniz,  geliştirdiğiniz için tebrik, takdir ve teşekkürlerimi tüm Ahmet Yesevi Üniversitesi çalışanlarına sunarım. Başarılı ve hayırlı bir gelecek temenni ediyorum’’ yazdı.

TRT Genel Müdürü ve heyeti son olarak Hoca Ahmet Yesevi ve Arslan Baba Türbelerini ziyaret etmek üzere Türkistan’dan ayrıldılar.


Haber Resimleri