Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Bir Sözlüğün Doğuşu” semineri

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkoloji Yuvarlak Masa Toplantıları kapsamında öğretim görevlisi Mahmut Kayaaltı 4 Ekim 2018 tarihinde “Bir Sözlüğün Doğuşu” konulu seminer verdi. Saat 17:00’de başlayan seminerde Kazakça-Rusça-Türkçe-İngilizce sözlüğün tanıtımı yapıldı. 

Toplantıya Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü, Filoloji Fakültesi İngilizce Bölümü ve Hazırlık Fakültesinden akademisyenler ile sözlüğe katkı sağlayan Filoloji Fakültesi öğrencileri katıldı. 

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Kazak-Türk Üniversitesi Hazırlık Fakültesi öğretim görevlisi Mahmut Kayaaltı dört dilli sözlükle ilgili geniş bilgi verdi. Kayaaltı öncelikle, dil eğitimi alanında dünyanın ilk dört dilli sözlüğünü yayınladıklarını belirterek, bundan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kayaaltı’nın konuşmasından özetle; “Proje, dil öğrencilerine yardım sağlama amacı ile ele alınmıştır. Sözlük içerisindeki kelimeler özenli bir şekilde, alanlarında önde gelen çeşitli ders kitapları incelenerek, A1 ve B2 seviyeleri arasında kullanım sıklığına göre seçilmiştir. Sözlüğü oluşturma sürecinde, kelimelerin anlamları ait olduğu dilin yerlileri tarafından yazılmış ve sonrasında o dili anadil olarak konuşan kişiler tarafından kontrol edilmiştir”dedi.

 Kayaaltı konuşmasının son bölümünde sözlük yazımı boyunca göstermiş olduğu rehberliği ve desteğinden dolayı eşi Aysun Kayaaltı'ya teşekkürlerini sundu. Kayaaltı, sözlüğün hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.


Haber Resimleri