Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Eski Türk Mitolojisinde Üç Katlı Âlem” konferansı

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü “Türkoloji Toplantıları” kapsamında Özbekistan Alişir Nevayi Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Nadirbek Jorakaziyev 30 Ekim 2018 Salı günü saat 16.00’da “Eski Türk Mitolojisinde Üç Katlı Alem” konulu konferans verdi. Programa  Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Türk Dili Bölüm Başkanı Dr. Asil Şengün, Türkoloji Araştırmaları Enstitüsü müdürü Dr. Ömer Küçükmehmetoğlu ile kütüphane koordinatörü Cengiz Aslan’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.   

Dr. Nadirbek Jorakaziyev “Eski Türk mitolojisinde dünyayı, yaratılışı anlamanın nasıl olduğunu, Manihezm, Budizm, Göktanrı ve İslam dinlerini sırayla kabul eden Türklerde bu anlayışın nasıl değiştiğini ve geliştiğini” anlattı. Jorakaziyev Orhun Abidelerinde “Üstte gök yaratılığında altta yağız yer yaratıldı ikisinin arasında insan oğlu yaratıldı.” cümlesinin çok büyük bir felsefenin ürünü olduğunu aslında bu cümlenin Göktürklerin torunlarına, bizlere önemli felsefî miras olduğunu söyledi. Jorakaziyev’in konuşmasının ardından soru cevap faslına geçildi. Dinleyiciler konuyla ilgili çeşitli sorular sordular. 

Moderatörlüğünü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Hazırlık Fakültesi Türkçe okutmanı Mustafa Nerkiz’in yaptığı konferansın sonunda Dr. Nadirbek Jorakaziyev’e teşekkür belgesi takdim edildi. 

 


Haber Resimleri