Afganistan Milli Eğitim ve Dış İşleri Bakanlıkları delegasyon üyeleri Ahmet Yesevi Üniversitesini ziyaret etti

Afganistan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, Milli Eğitim Bakanlığı Plan ve Politika Dairesi Başkanlığı Müdürü Ramin Manavi  ve Dış İşleri Bakanlığı Hukuk ve Antlaşma Dairesi Başkanı Fayz Ahmed Seyar üniversitemize ziyaretlerde bulunarak, üniversitemizin Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı  Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ile diğer yetkililerle görüştü.

Afganistan delegasyon heyeti, Üniversitemizin yapısal ve uluslararası tüzel kuruluş statüsü hakkında bilgi edinme amacına yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıda Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde  okumakta olan Afgan öğrencilerin durumu ile  Üniversitenin Afganistanlı öğrencilere sunduğu yüksek öğrenim desteğinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Heyet, Türkiye ve Kazakistan’ın ortak kurumu olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarılarını yakından takip ettiklerini, etkilendiklerini bildirerek Afganistan için bu iş birliğini model alma düşüncelerini açıkladılar.  Bu kapsamda bir değerlendirme konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Cengiz Tomar,  Afganistan, Kazakistan ve Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliklerinin geliştirilmesinde ve  bilimsel ortaklıkların kurumsallaştırılmasında, üniversite temsilcileri olarak her türlü yardım ve çalışmaya hazır olduklarını vurguladı. Toplantı, Afganistan Heyetinin üniversitenin çeşitli birimlerinde gerçekleştirilen inceleme gezisi ile sona erdi.


Haber Resimleri