Ahmet Yesevi Üniversitesi ile Kazakistan İşadamları Odası ile ikili iş birliği

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ile Kazakistan Cumhuriyeti Türkistan Eyaleti Atameken İşadamları Odası arasında; eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve çeşitli akademik çalışmaların geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla  ikili işbirliği toplantısı gerçekleştirildi.  

Türkistan Eyaleti İşadamları Odası Başkanı Oljas Karjavov,  24 Aralık 2018 tarihinde üniversitemize bir ziyaret gerçekleştirerek Rektör Prof. Dr.  Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ile görüştü. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömirbek Ümbetov, Prof. Dr. Kamalbek Berkinbayev, Prof. Dr. Nurlan Batırbayev, Doç. Dr. Şolpan Esimova, Dr. Öğr. Üyesi Pusat Pilten ve Dr. Emrekul Abuov’un yanı sıra fakülte dekanları ile bölüm başkanları da hazır bulundu. 

Toplantıda konuşan Rektör Abdrasilov, Üniversite olarak, bu tür ikili protokollere önem verdiklerini belirterek, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak misyonumuz çerçevesinde birçok kurum ve kuruluşlarla ikili işbirliği anlaşması imzaladık. Ayrıca  Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği içindeyiz. ODTÜ, Marmara, Yıldız Teknik üniversiteleri tecrübelerini rol model alarak  Ahmet Yesevi Üniversitesini 21. yüzyılın şartlarına uygun son teknoloji ile yeniden ihya etmek istiyoruz. Amacımız Ahmet Yesevi Üniversitesini Kazakistan, Türk Dünyası ve Dünya Üniversiteler sıralamasında önemli yerlere getirebilmek, bu anlamda ben ve çalışma arkadaşlarım gayret ve çaba içerisindeyiz. Türkistan Eyaleti İşadamları odası ile yapacağımız bu protokollerin şimdiden tüm Ahmet Yesevi camiasına hayırlı olmasını temenni ediyorum”diye konuştu.

Rektör Vekili Tomar ise konuşmasında, Üniversiteler için sanayi işbirliğinin tüm dünyada önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekerek, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak öğrencilerimizi  21. Yüzyılın gereksinimlerine göre öğrencileri en iyi şekilde yetiştirip iş hayatına hazırlamalıyız. Öğrencilerimiz mezun olduktan sonra kendi alanlarında istihdam edilebilmeleri için işadamları odası ile işbirliği protokolü imzalamak son derece önem arz etmektedir. Ayrıca bizler Türkiye’deki üniversitelerle de işbirliği içerisindeyiz. Amacımız Türk-Kazak kardeşliği çerçevesinde   Türkiye’nin tecrübesini Ahmet Yesevi Üniversitesi aracılığıyla Türkistan’da ve  Kazakistan’da uygulanmasını sağlamaktır”dedi.  

Atameken İşadamları Odası Başkanı Karjavov ise konuşmasında, Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Kazakistan’da ve Türk dünyasında önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yaparak, “Ahmet Yesevi Üniversitesinden mezun olan öğrenciler çok önemli yerlere geliyorlar, biz de bu  açıdan destek olmak istedik, Ahmet Yesevi Üniversitesi ile birlikte çalışmak bizin için de son derece önemlidir” dedi.

Açılış konuşmaların ardından ikili iş birliği protokolleri imzalandı. Program hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.   


Haber Resimleri