Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Şükran Günü Coşkusu

130’dan fazla etnik grubun yaşadığı Kazakistan, dünyada en fazla milletin bir arada huzur içinde yaşadığı ülkelerin başında geliyor. Ülkede yaşayan halkların ortak üst kurulu Kazakistan Halkları Asamblesi kuruluş yıldönümünü, dostluğun ve kardeşliğin göstergesi olarak bu günü Şükran Günü olarak teklif etmiş ve 18.01.2016 tarihinde Kazakistan Parlamentosu’nda bu teklif yasalaşmıştı. Kazaklarla bir arada huzur içinde yaşayan bütün halkların ortak bayramı özelliğindeki ‘Şükran Günü’ aynı zamanda Kazak milli değerlerinin tanıtıldığı barış ve hoşgörünün yoğun bir biçimde paylaşıldığı  bir gün.

2016’dan beri ülke genelinde her yıl geleneksel olarak coşkuyla kutlanan ‘Şükran Günü’ anısına Üniversitemizde de etkinlikler yapıldı. Sosyal Bilimler Fakültesi tarafından tertip edilen şenliğe öğrencilerden ilgi büyüktü. Kazakistan milli yiyeceklerinin de tanıtılarak dağıtıldığı Şükran Günü etkinliği 1 Mart 2019 Cuma günü Rektörlük binası önünde gerçekleştirildi. 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov ile Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Dr. Öğretim Üyesi Eftal Şükrü Batmaz programa katılarak kutlama mesajlarını ilettiler. Etkinlik, Kazakistan ve Orta Asya kültürüne ait milli yiyeceklerin ikramı ile sona erdi.  


Haber Resimleri