Türk Dünyası Etkileşim Zirvesinde “Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi” Konferansı yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde düzenlenen Türk Dünyası Etkileşim Zirvesi kapsamında “Türk Dünyası ve Hoca Ahmet Yesevi” konulu bir konferans verdi. 

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşen konferansta, Ahmet Yesevi Hazretlerinin hayatı, eserleri ve hikmetleri anlatıldı.

Türklerin 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu anlatan Prof. Dr. Musa Yıldız, "Hoca Ahmet Yesevi, İslamiyet’in yüce değerlerini Türkçe olarak ecdadımıza anlatan ilk kişi. Bu sayede İslamiyet Türkistan coğrafyasında hızla yayıldı. İslam dininin ahlaki esaslarını dörtlükler halinde hikmetlerle anlattı. İnsanlara birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik ve başkasını ötekileştirmeme mesajlarını verdi. Bizlerde  onun bize öğrettiği bu güzel prensiplere sımsıkı sarılmalıyız, onun eserlerini okumalı ve okutmalıyız" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk dünyasının birlik ve beraberlik sembolü olan Hoca Ahmet Yesevi'nin bilge kişiliğinin yanı sıra sanatkar olduğunu ve geçimini kaşık kepçe yontarak sağladığını dile getirerek hayatı hakkında bilgiler aktardı. Ayrıca Kazakistan ve Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi hakkında da bilgiler verdi. 


Haber Resimleri