Ahmet Yesevi Üniversitesinde III. Orta Asya Uluslararası Eğitimde Kalite Güvencesi Forumu

Kazakistan İAAR(Bağımsız Akreditasyon ve Derecelendirme Kurumu) tarafından düzenlenen III. Orta Asya Uluslararası Eğitimde Kalite Güvencesi Forumu 4 Ekim 2019 Cuma günü Türkistan yerleşkesi Kültür Merkezinde başladı. 

İlki Kazakistan’ın Almatı şehrinde, ikincisi başkent Nur-Sultan’da yapılan Eğitimde Kalite Güvencesi Forumu’nun üçüncüsüne üniversitemiz ev sahipliği yaptı.  

Moderatörlüğünü İAAR başkanı Alina jumagülova’nın yaptığı forumun açılış töreninde bir konuşma yapan Kazakistan Parlementosu Senato Üyesi Bakıtcan Jumagulov,  bilim ve inovasyon faaliyetlerinin 21. yüzyılın teknolojisine entegre edilerek eğitimde kalitenin yakalanabileceğinin altını çizdi. 

Akabinde söz alan Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov, konuşmasında üniversite olarak eğitimde kaliteyi artırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Eğitim-öğretim alanındaki sorun ve çözüm yollarını bu alandaki paydaşlarımızla birlikte tespit edip, birlikte çözüme kavuşturmak için gerekli çalışmalar yürütmekteyiz. Amacımız kaliteli eğitimle, nitelikli ve donanımlı bireyler yetiştirmektir” dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise kalite güvence sistemleri ve akreditasyon konusunda Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin çalışmalarına değinerek Bolonya süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tomar konuşmasında, “Üniversitemiz hem Türkiye’nin hem Kazakistan’ın devlet ve özel kurumları tarafından denetlenmektedir. Aynı zamanda kendi iç denetimimiz var. Bunun daha ileri noktası Bolonya Süreci. Şu anda yaptığımız çalışmalar üniversitemizi Bolonya sistemine uyarlamak… Bunun son aşaması ise uluslararası, ulusal ve bağımsız akredite kurumlarına başvurarak akreditasyonumuzu tamamlamak istiyoruz. Bu açıdan bu toplantıyı çok önemsiyorum” dedi. 

Forumda Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan Milli Eğitim bakan yardımcıları birer konuşma yaparak eğitimde akreditasyon ve kalite konusunda kendi tecrübelerini paylaştılar. 

20 ülkeden 400’e yakın bilim insanı ve üst düzey delegenin katıldığı forumun “Eğitimde Kalite Güvencesinde Uluslararası Tecrübe” oturumunda Mütevelli Heyet Üyemiz Prof. Dr. Muhittin Şimşek “Yüksek Öğretimde Kalite ve Akreditasyon Çalışmalarının Zorluğu.” konu başlıklı bildirisini sundu. 

III. Orta Asya Uluslararası Eğitimde Kalite Güvencesi Forumu 5 Ekim 2019 Cumartesi günü değerlendirme ve sonuç oturumu ile sona erdi.


Haber Resimleri