Prof. Dr. Adnan Çevik Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı koordinasyonu ile misafir öğretim üyesi projesi kapsamında, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Çevik Türkistan Yerleşkesi’nde ders, seminer, konferans ve bilimsel çalışmalara katılım gerçekleştirdi. 

17-24 Ekim 2019 tarihleri arasında Üniversitemizin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde akademik çalışmalarda bulunan Prof. Dr. Adnan Çevik, ortaçağ tarihi alanında bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaştı. Çevik üniversitemizdeki programı kapsamında 24 Ekim Perşembe günü Kültür Merkezinde “Geçmişten Günümüze Orta Doğu ve Değişen Dengeler”konulu bir konferans verdi. 

Çevik konferansta, tarihten günümüze orta doğuda yaşananlar, bölgedeki gelişmeler ve burada kurulan medeniyetler hakkında bir sunum yaptı. Sunumuna Orta Doğu tanımı ile başlayan Çevik, bu kavramın tarihi ve coğrafi bir ismi nitelemediğini, tamamen emperyalist güçler tarafından verilen politik bir isim olduğuna dikkat çekti. Orta Doğu’nun, üç kıtayı birbirine bağlayan ve yer altı zenginlikleriyle stratejik bir bölge olduğuna değinen Çevik, Osmanlı’nın tarih sahnesinden çekilişinin ardından yüzyıllardır süregelen bir sorun haline geldiğine vurgu yaptı. 

Çevik, Türklerin orta doğu ile ilişkisinin Abbasi halifesinin Şia tehlikesinden kurtarılmasıyla başladığını belirterek, Selçuklu ve Osmanlı döneminde bölgenin barış, huzur ve istikrarla yönetildiğinin altını çizdi. Çevik, sunumunun son bölümünde, Orta Doğu’da büyük İsrail projesinin kurulması hedeflendiğini bu bakımdan bölgedeki sorunun daha da sürebileceğini dile getirdi.

Konferansını tamamlayan Prof. Dr. Adnan Çevik’e Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Pusat Pilten ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Çelik teşekkür belgesi takdim etti. 


Haber Resimleri