Ankara’da Burslu öğrencilerle ‘’Göçebe ve Dış Dünya’’ kitabının değerlendirme toplantısı yapıldı

 

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye’de doktora eğitimlerine devam eden Kazakistanlı burslu öğrencilerle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen kitap değerlendirme toplantısına katıldı.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu’nun danışmanlığında devam eden toplantının Aralık ayındaki konusu, Anatoly M. Kahazanov’un  ‘’Göçebe ve Dış Dünya’’ adlı eseri  oldu.

Prof. Dr. Musa Yıldız öğrencilere yaptığı konuşmada, Avrasya'nın tarih öncesi göçebeleri üzerine konusunda uzman olan Anatoly M. Kahazanov’un   ‘’Göçebe ve Dış Dünya’’  kitabının  göçebelik ve bozkır hayatı ile ilgili en kapsamlı eser olduğunu  ifade etti. Prof. Dr. Musa Yıldız, Antropoloji, arkeoloji ve tarih çalışmalarında bir taraftan Avrasya tarihinin en eski zamanlarından günümüze uzanan, bir taraftan da dünyanın başka yerlerindeki göçebe toplulukları karşılaştırmalı olarak inceleyen yazarın, bu alanda dünyanın otorite isimlerinden biri haline geldiğinin altını çizdi ve eserin öğrencilere önemli katkılar sunacağını belirtti.

Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasının sonunda öğrencilere, Başkanlık olarak her türlü desteği imkânlar dâhilinde vereceklerini belirtti. Toplantı öğrencilerin sorularının ardından sona erdi.

 


Haber Resimleri