Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yesevi Üniversitesi Akademik ve İdari Personeli ile toplantı yaptı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek,  Türkistan yerleşkesinde bulunan akademik ve idari personel ile 4 Haziran 2020 Perşembe günü Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov ve Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar’ın katılımlarıyla Ankara’da telekonferans aracılığıyla toplantı yaptı. Toplantıda, Genel Sekreter Ahmet Şevki Zengin de hazır bulundu. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov üniversite personeline Prof. Dr. Muhittin Şimşek'in biyografisi hakkında bilgi verdi ve Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkiye ve Kazakistan dostluğunun nişanesi olduğuna dikkat çekerek, konuşmasında: ‘’Geçmiş dönemde Mütevelli Heyet Üyesi olarak üniversitemize uzun yıllar hizmet ettikten sonra Mütevelli Heyet Başkanı olarak atanmanız bizi ziyadesiyle memnun etti. Uzun yıllar yapmış olduğunuz görev süresinde bizleri ve üniversitemizi yakından tanıyor olmanız üniversitemizin geleceği açısından çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Üniversitemize yapacağınız bütün katkılardan dolayı size şimdiden teşekkür ediyor ve başarı dileklerimi iletiyorum.’’ dedi.

Toplantıda konuşan Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Akademik ve İdari Personele hitaben yaptığı konuşmada: ‘’22 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensipleriyle 12 yıldır hizmetinde bulunduğum Yesevi ailesine Mütevelli Heyet Başkanı olarak atanmış bulunmaktayım. Bu görevin onurlu ve ağır bir görev olduğunun farkındayım. Sözlerimin başında 28 yıllık bir geçmişi olan üniversitemizin kuruluşundan bu güne hizmet eden tüm yöneticilerine, hocalarına ve çalışanlarına şükranlarımı arz ediyorum. Önceki dönem Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Musa Yıldız'a da üniversitemize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Hepinizi tanıyorum ve hepiniz de beni iyi tanıyorsunuz. Bu dönem çok şanslı bir dönemdeyiz. Çok dinamik ve başarılı Rektörümüz, Rektör Vekilimiz ve dekanlarımız ile birlikte üniversitemizi 21. yüzyılın gerekleri çerçevesinde kaliteli bir yüksek öğretim sistemine götüreceğinden zerre kadar şüphe etmiyorum.  Bu dönemde iki misyonumuz olacaktır. En önemli varlıklarımız öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımızdır. Onların kalitesinin artırılması, üniversitemizin dünya üniversiteleri arasında yer alması en büyük amacım olacaktır. Üniversitemizde yurtların iyileştirilmesi ve sosyal imkanların artırılması kalitemizi artıracaktır. Üniversitemiz hastanesinin ve Diş Hekimliği Fakültesinin kalitesini artırmak en öncelikli konularımızdan biridir. Uluslararası statüdeki Üniversitemizin faaliyetleri Türkistan için büyük bir potansiyele sahip. Üniversitemizin güçlenmesiyle Türkistan’ın gelişimi daha yüksek başarı ile gerçekleşecektir Mütevelli Heyeti Üyelerimiz; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı  Prof. Dr. İbrahim Kalın ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam ile yaptığımız toplantıda bu konulara ile ilgili stratejik planlarımızın hazırlanması konusunu görüştük. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Elbasımız Nursultan Nazarbayev ve  Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Jomart Tokayev üniversitemizin gelişimi ve ilerlemesi için desteklerini esirgememektedir.  Bu yeni dönemin üniversitemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ve en kısa zamanda Türkistan’da sizlerle görüşmeyi temenni ediyorum. Yaşasın Türkiye-Kazakistan kardeşliği ve dostluğu!’’ ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ise üniversiteyi ve  sorunlarını bilen, Mütevelli Heyet Üyeliğinde ve YÖK’de önemli görevlerde bulunmuş bir ağabeyimizin, hocamızın Mütevelli Heyet Başkanı olarak atanmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirtti. Prof. Dr. Cengiz Tomar, Eylül ayında üniversitemizin açılışında yeniden bir araya gelmeyi istediklerini belirterek, yeni dönemin hayırlı olması dileklerini ileterek, başarılar diledi.


Haber Resimleri