Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörü Avrasya Araştırma Enstitüsünü Ziyaret Etti

12 Mart 2021 tarihinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Sayın Dr. Janar Temirbekova, Almatı ziyareti kapsamında Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektörü Sayın Dr. Janar Temirbekova, Almatı’ya gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Avrasya Araştırma Enstitüsünü ziyaret etti. Ziyaret sırasında Enstitü Müdürü Doç. Dr. Vakur Sümer, Avrasya Araştırma Enstitüsünün çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi. Avrasya Araştırma Enstitüsünün, Ahmet Yesevi Üniversitesinin misyon ve vizyonu doğrultusunda akademik çalışmalar yürüttüğünü ifade eden Doç. Dr. Vakur Sümer, bu doğrultuda Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak, Türk dili konuşan devlet ve topluluklarla ilgili bilimsel araştırmaları yapmak ve bu alanlardaki projeleri desteklemenin öncelikli hedefler olduğunu belirtti. Bu çerçevede Enstitünün dört dilde yayımlanan iki dergi, haftalık bülten ve analizler ile hazırladığı kitaplar, raporlar aracılığıyla ekonomi, uluslararası ilişkiler, enerji, çevre ve kültürel alanlar başta olmak üzere Avrasya coğrafyasına yönelik hazırladığı bilimsel çalışmalarla literatüre katkı sağladığını vurguladı. Doç. Dr. Vakur Sümer, bunların yanında enstitünün Türkiye ve Kazakistan’ın dışında küresel düzeyde çok sayıda düşünce kuruluşu ile de yakın iş birliğinin olduğunu ifade ederek yeni görevinden dolayı Dr. Janar Temirbekova’yı tebrik ederek bütün bu çalışmalarda verdikleri desteklerden ötürü Mütevelli Heyet Başkanlığına ve Rektörlüğe teşekkürlerini iletti.

Dr. Janar Temirbekova ise Türk Dünyası’nın büyük şahsiyeti Hoca Ahmet Yesevi’nin adını taşıyan üniversitenin rektörü olmaktan büyük onur duyduğunu ifade ederek uluslararası bir statüye sahip olan üniversitenin öncelikli görevinin Kazakistan ve Türkiye’nin yanı sıra bütün Türk dünyasına hizmet edecek yüksek nitelikli, vatansever ve çağdaş uzmanlar yetiştirmek olduğunu vurguladı. Bu doğrultuda üniversitenin, bağımsız Kazakistan’ın geleceğini şekillendiren ve ebedi değerlerini yücelten bilgi merkezi olduğunu belirterek bu konumunun daha da yükseltilmesi için birlik ve beraberlik şuuru ile çalışmanın önemli olduğunu paylaştı. Avrasya Araştırma Enstitüsünün yürütmekte olduğu akademik çalışmaların önemine dikkat çeken Dr. Janar Temirbekova, bu niteliklere sahip bir enstitünün Almatı’da bulunmasının da oldukça anlamlı olduğunu hatırlatarak başarılı çalışmaların devamı için enstitü çalışanlarına teşekkür etti.

Ziyaret sırasında enstitünün kütüphane ve diğer fiziki imkânlarının tanıtımı sonrasında Doç. Dr. Vakur Sümer, rektörümüz Dr. Janar Temirbekova’ya enstütü yayınlarından oluşan hediye takdiminde bulundu.


Haber Resimleri