Erzurum’da ‘’Ahmed Yesevi’’ paneli yapıldı

Güneş Vakfı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin iş birliği ile düzenlenen panelde Hoca Ahmet Yesevi anlatıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Mavi Salonda düzenlenen panele Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi Üniversitesi mezunu olan Ardahan Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdal Aydoğmuş, fakülte hocaları ve öğrenciler katıldı.

‘’Hoca Ahmed Yesevi’’ panelinde konuşan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız konuşmasında, Hoca Ahmed Yesevi’yi ve eserlerini anlatarak, Hoca Ahmed Yesevi’nin Anadolu'da milliyetimizi ve Müslümanlığımız muhafaza etmemizde büyük katkı sağladığını belirtti. Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmed Yesevi Türbesinin yapılışını ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi ve UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı çerçevesinde yapılacak etkinlikler ile ilgili bilgiler verdi.

Hoca Ahmet Yesevi'nin türbesinin UNESCO tarafından dünya tarih eseri olarak kabul edildiğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Erdal Aydoğmuş, "Ahmet Yesevi türbesi 2002 yılında UNESCO tarafından dünya tarih eseri olarak kabul edilmiştir. Ahmet Yesevi'nin türbesi Türkiye Cumhuriyeti tarafından restorasyon yapılmıştır " dedi.

İslam dininin Asya'nın hâkim dini olduğunu belirten Aydoğmuş "Türklerin İslamiyet'i kabul etmesi hem dünya tarihi için hem de Türk tarihi için son derece önemli sonuçlar doğuran bir hadisedir. Türklerin kültür hayatı bakımından da önemli sonuçları olmuştur ve bu din Asya'nın hâkim dini haline gelmiştir. İslami dönemde binlerce eser insanoğluna Türkçe yazılarak da verilmiştir. Türkçenin bilim, sanat, edebiyat dili olduğu o zamanlarda ki eserlerde görülmektedir" diye konuştu.

Panelin sonunda Güneş Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, Prof. Dr. Musa Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Erdal Aydoğmuş’a teşekkür etti ve plaket takdim etti.


Haber Resimleri