Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN’ın Teşrifleriyle “15 Temmuz” Paneli Gerçekleştirildi

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK’in ve Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Cengiz TOMAR’ın ev sahipliği yaptığı ve T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN’ın konuşmacı olarak teşrif ettiği “15 Temmuz” paneline, T.C. Dışişleri Bakanlığı Nur-Sultan Büyükelçisi Sayın Ufuk EKİCİ, T.C. Dışişleri Bakanlığı Almatı Başkonsolosu Sayın Ali Rıza AKINCI, üniversitemiz akademik ve idari personeli ile Kazakistan ve Türkiye’den konuklar katıldılar.

Panelin açış konuşmaları ve yöneticiliği Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK tarafından yapıldı. Sayın ŞİMŞEK konuşmalarında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’ın emsalsiz liderliği ve halkı daveti üzerine; necip Türk halkının gösterdiği direnişin takdire değerliğini belirterek 15 Temmuz’u diğer darbe girişimlerinden ayıran en önemli özelliğin “bütün bir ruh” ile birliğimizin ve beraberliğimizin tüm dünyaya destansı bir şekilde kanıtlanması olduğunu dile getirdi. Güçlü bir Türkiye’nin tarihin hiçbir döneminde makul bir ortak olarak görülmediğini belirten Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, konuşmalarını: “Türk milleti sabırlıdır. Ne zaman ne yapacağını çok iyi bilir. 15 Temmuz demokrasi şehitleri başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet ve gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.” cümleleriyle tamamlayarak sözü selamlama konuşmaları için Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Cengiz TOMAR’a bıraktı.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz TOMAR: “Bölgedeki tarihî derinliğimiz ve halkımızın sağduyusu ile Türkiye bu süreci başarı ile atlatmıştır.” diyerek sözlerine başladı. “Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada dareblerin şekli ve muhtevası değişse de bu kirli emellerin binlerce yıldır olduğunu, bundan sonra da olmaya devam edeceğini unutmayarak; asla aklımızı kiraya vermemeliyiz. Teyakkuz hâlinde olmalıyız.” diye ekledi. Sayın TOMAR şehitlerimize rahmet diledikten sonra teveccüh göstererek katılım gösteren T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN’a teşekkürlerini arz etti.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK’in takdimleriyle söz alan T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN, konuşmalarına Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert TOKAYEV arasındaki ilişkinin niteliğinden ve Türkiye ile Kazakistan arasındaki kardeşlikten duydukları memnuniyeti ifade ederek başladı. Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı, Elbaşı ve Türk Konseyi’nin Onursal Başkanı Nursultan NAZARBAYEV’in 15 Temmuz sonrası ziyaret gerçekleştiren ilk isim olmasından dolayı şükranlarını sunarak bu tutumun gücümüze güç kattığını belirtti. 

30 yıldır Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinde yapılan çalışmalardan gurur duyduklarını belirten Sayın KIRAN, üniversitemizi her bakımdan destekleyeceklerinin altını çizdi.

15 Temmuz’u millî iradenin, demokrasiye gönül verenlerin zaferi olarak gördüklerini belirten Sayın KIRAN kararlı mücadelelerinin değerlendirmesini 3 ana eksende toplayarak bu ana başlıkları: “Dışişleri Bakanlığı olarak 15 Temmuz öncesi atılan adımlar ve tedbirler”, “15 Temmuz sonrası mücadele”, “Sahada ve masada diplomasi hareketleri” şeklinde sıraladı.

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN konuşmalarına, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tarihe geçen “Millî iradenin üzerinde hiçbir fâni güç tanımıyoruz.” sözleriyle son verdi.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK’in, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Yavuz Selim KIRAN’a ve katılımcılara teşekkürleriyle “15 Temmuz” paneli sona erdi.


Haber Resimleri