Ahmet Yesevi Üniversitesi ile YTB Arasında Türk Dünyası İçin Örnek İş Birliği

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) arasında 23 Aralık 2021 tarihinde; Türkçe, eğitim ve kültür projelerini kapsayan geniş kapsamlı bir iş birliği protokolü imzalandı. Bunun yanında Ahmet Yesevi Üniversitesinde belli alanlarda eğitim gören öğrencilerin çift diploma programı dâhilinde eğitimlerinin bir kısmını Türkiye’de tamamlaması ve Türkiye’deki eğitimleri süresince barınma ve burs gibi giderlerin karşılanmasıyla ilgili YTB ve Ahmet Yesevi Üniversitesi müşterek çalışma yürütecek.

Üniversite bünyesindeki Türkoloji Enstitüsü ve Türkçe Dil Öğretim Merkezi’nin ihtiyaçlarının karşılanması için de destekler sağlanacak. YTB tarafından her yıl gerçekleştirilen Avrasya Gençlik Okulu programının Kazakistan’daki uygulamasında taraflar arasında var olan iş birliğinin artırılması da protokol kapsamında kararlaştırıldı.

Protokolün imza töreninde konuşan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek YTB ile her zaman yakın ilişkiler kurarak çalışmalar yürüttüklerinin altını çizerek “YTB ve üniversitemizin yaptığı, bir hedefe doğru gidiştir. Protokol ile çift diplomalı programlarımız olan; tıp, uluslararası ilişkiler, ilahiyat fakültesi ve turizm fakültesine ilişkin öğrencilerimiz hem burada okuyacaklar hem de Kazakistan’da okuyacaklar. İnşallah Türk dünyasına yönelik de çok büyük hizmetler yapacaklar.” dedi.

YTB Başkanı Abdullah Eren, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin Türk dünyasında uzun yıllardır yükseköğrenim alanında çok kıymetli çabalar ortaya koyduğuna dikkat çekti. Eren imzalanan protokol çerçevesinde Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi’nin çift diploma programı dahilindeki öğrencilerin burslandırılacağını kaydetti. Abdullah Eren, YTB’nin Türk dünyasında başarılı bir şekilde yürüttüğü Avrasya Gençlik Okulu Projesi benzeri bir çalışmanın da Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi ile doğrudan yapılacağını kaydetti.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar da YTB’nin yaptığı hizmetlerin Türk dünyası açısından kıymetli hizmetler olduğunu söyleyerek üniversitesinin de Türk dünyasının manevi başkentinde, Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarında 30 yıldır önemli bir öğretim kurumu olduğunu ifade etti. Tomar ayrıca “Bugüne kadar 90 binin üzerinde öğrenci mezun ettik. Bu öğrencilerimiz Türk dünyasının her tarafından önemli görevlerde çalışıyorlar. Türk dünyasının birliği için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.


Haber Resimleri