İstanbul Kartal’da "Hoca Ahmet Yesevi" konferansı yapıldı

UNESCO 2016 Hoca Ahmed Yesevi Yılı faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından organize edilen Türkiye'de Hoca Ahmed Yesevi'nin adını taşıyan ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda Ahmed Yesevi'nin hayatı, eserleri, menkıbeleri ve hikmetlerinin konu edildiği Türkiye’de 75 okulda gerçekleştirilen "Hoca Ahmed Yesevi" konferansları bu hafta Özel Kartal Yesevi Anadolu Sağlık Meslek ve Havacılık Lisesinde yapıldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Tosun tarafından verilen "Hoca Ahmet Yesevi" konulu konferansa Yesevi Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kürşat Akan, Okul Müdürü Hatice Açıl Akan ile diğer yöneticiler ve çok sayıda öğrenci katıldı.  Prof. Dr. Necdet Tosun Ahmed Yesevi’nin hikmetlerinden örnekler vererek, gençlerin hayatını şekillendirmelerinde bu büyük Velî’yi örnek almalarını tavsiye etti.  Öğrencilere Ahmed Yesevi’nin davranışlarından örnekler vererek, Hoca Ahmed Yesevi’nin öğrencilerine nasıl bir eğitim verdiğini anlattı.

Konferansın sonunda Yesevi Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kürşat Akan, başta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız olmak üzere, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Tosun’a ve konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Etkinlikte ayrıca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliği ile Ahmed Yesevi’nin adını taşıyan ilk ve orta dereceli okullara, içinde Ahmed Yesevi ile ilgili bugüne kadar yayımlanan kitapların yer aldığı ‘‘Ahmed Yesevi Kitaplığı’’ da hediye edildi.


Haber Resimleri