19 Nisan 2022 tarihinde Bağımsız Araştırmacı Dr. Pat Walsh “Geopolitics and the Destruction of the Ottoman Empire / Birth of the Republic of Turkey” konulu online seminer verdi.

Dr. Pat Walsh, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerindeki küresel ve bölgesel jeopolitik gelişmelere değinerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlattı.

İngiliz İmparatorluğu’nun rolünden bahsederek, Dr. Pat Walsh, Rusya’ya karşı İngiltere’nin Osmanlı İmparatorluğu'nun yanında olduğunu, ancak, 1890'larda İngiltere’nin Osmanlı İmparatorluğu'na olan ilgisini kaybettiğinin altını çizdi. Dr. Pat Walsh, bunun da Almanlar’ın Osmanlı İmparatorluğu'na ilgisini artırmasına yol açtığını dile getirdi. Dr. Pat Walsh, İngiltere’nin denizleri kontrol etmek için Berlin-Bağdat demiryolunu inşa etmeyi planlaması, Almanya'nın Osmanlı İmparatorluğu’na ilgisini artırdığını  vurguladı.

Dr. Pat Walsh 1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu'nun önce tarafsız kalmaya çalıştığını, ancak daha sonra Osmanlı İmparatorluğu savaşa katıldığını ifade etti. Savaştan sonra, Rus İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından İngiltere’nin, Bolşevikler’in yükselişini önlemek için Osmanlılarla hızlı bir barış anlaşması yapmayı planladığını ancak  Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün, söz konusu planları boşa düşürerek, Bolşeviklerle iyi ilişkiler geliştşrdiğini, Yunanistan ile savaşları kullanarak mevcut siyaseti değiştirdiğini ve sonuş olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduğunu anlattı.

Seminerin sonunda, katılımcılar konuyla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdür yardımcısı Zhengizhan Zhanaltay, semineri için araştırmacı Dr. Pat Walsh teşekkür etti.


Haber Resimleri