Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, TVNET'te Tercih Rehberi Programına Konuk Oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, TVNET’te Esra Esen ATAYETER’in sunuculuğunu yaptığı Tercih Rehberi programına konuk oldu. Programda üniversite tercihleri ve Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin başarıları, sağladığı imkânlar ele alındı.

Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK’in programda değindiği öne çıkan hususlar şunlardır:

Öğrencilerimiz hangi alanı seviyor ve istiyorlarsa onu tercih etmeleri önemlidir. Sevdiğiniz bölümü tercih ederek sevdiğiniz işi yapmanız sizi iş hayatınızda da başarılı yapacaktır.

Kazakistan bağımsızlığını ilan ettiğinde Türkiye Büyük Millet Meclisi hızlıca toplanarak Kazakistan’ın bağımsızlığını tanımıştır. Bu dostluğun bir nişanesi olarak da Kazakistan’un Türkistan şehrinde iki devletin ortak kararıyla Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi kurulmuştur. 30 yıllık süreçte Ahmet Yesevi Üniversitesi 100 binden fazla mezun vermiştir. Mezunlarımız Üniversitemizde mevcut olan 12 fakültenin getirdiği kazanımlarda dünyanın her yerinde hizmet vermektedirler.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Türk Dünyası ile ilgili olan toplantılarda Ahmet Yesevi Üniversitesi’nden övgüyle bahsetmekte ve önemsemekte; Üniversitemizle ilgili olarak vizyon ortaya koymaktadır. Biz de Üniversite yönetimi olarak bu vizyonu üstlenerek Üniversitemizi 16 binden fazla öğrencimizle birlikte gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi öğrencileri 40 farklı ülkeden gelmektedirler. 16 binden fazla öğrenci Türkçe, Kazakça, Rusça ve İngilizce olmak üzere 4 farklı dilde eğitim almakta ve mezun olduklarında bu dillerle birlikte ülkelerine hizmet edebilmektedirler. Türkiye’den öğrenci olarak Ahmet Yesevi Üniversitesine gitmek isteyen öğrencilerimize gidiş-dönüş uçak bileti tarafımızca verilmektedir. Üniversitemizde barınma için öğrenci yurtlarımız bulunmaktadır. Başarılı öğrencilerimize hazırlık ve eğitim sürecinde burs imkânımız vardır. Diplomalarımız Türkiye’de ve Kazakistan’da geçerlidir.

2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle Spor Fakültesi’nden 246 öğrencimiz ulusal ve uluslararası müsabakalarda altın, gümüş, bronz madalyalar kazanmıştır. 2024 olimpiyatlarına da 3 öğrencimiz hazırlanmaktadır. Geçmişte de olimpiyat şampiyonlarımız oldu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi QS Sıralamasında dünya üniversiteleri arasında ilk 700’de; Avrupa ve Orta Asya (EECA) Üniversiteleri sıralamasında 2022 yılında 130. sırada yer almaktadır. Sıralamamızı geliştirmek adına Türkiye Tıp Fakültelerinde ders veren önemli hocalarımızdan 4 kişiyi her ay Kazakistan’a götürerek tecrübe paylaşımı yapmalarını sağlıyoruz. İstihdama ilişkin önemli 30 büyük proje gerçekleştiriyoruz.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkiye Türkçesiyle Uzaktan Eğitim Programları TÜRTEP, Türkiye’de açılmış ilk uzaktan eğitim fakültesidir. Şu anda en kaliteli uzaktan eğitim fakültesidir. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında Türkiye’nin alanında en iyi hocalarını seçerek kaliteli eğitim veriyoruz. Kaliteden taviz vermeden eğitim ve sınav süreçleri yönetilmektedir.

Üniversitemizde birçok laboratuvar bulunmaktadır. Geçtiğimiz ay 2 önemli anatomi laboratuvarı daha kurduk. Bu süreçte üniversitemizi destekleyen kurumlarımıza da teşekkür ediyoruz. 


Haber Resimleri