Ahmet Yesevi Üniversitesinin 30. Yılı için Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Comart Tokayev’in Mesajı

Ahmet Yesevi Üniversitesinin kuruluşunun 30. Yılı olması münasebetiyle 2022 yılı içerisinde 30 önemli proje gerçekleştirdi. “Ana Yurttan Ata Yurda Eğitim ve Sağlık Köprüsü”, “Altın Bilezik Meslek Edindirme Kursları”, “THY Akademi ile Yer Hizmetleri Kursları”, “Sürdürülebilir Kalkınma Merkezi”, “Yesevi Bahar Okulu” ve “Avrasya Yaz Okulu” gibi önemli bilimsel-kültürel projeler tamamlandı. Projeler ve tamamlanma süreçleri, Kazakistan Cumhuriyeti Bilim ve Yüksek Öğretim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Kuanysh Yergaliyev, Türkisyan Eyalet Valisi Darhan Satıbaldı, Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Türk Devletleri Teşkilatı, Türk Üniversiteler birliği üye üniversitelerden gelen 50’den fazla rektör ve üniversite temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı bir toplantıyla paylaşıldı. 
“30. Yıl Gala”sının açış konuşmasını yapan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanımız Prof. Dr. Muhittin Şimşek, “30 Yılda mezun ettiğimiz 90 binden fazla mezunumuz dünyanın çeşitli yerlerinde hizmet etmekte ve Türk kültürüne katkılarını sunmaktadır. Gerek Cumhurbaşkanım Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gerekse Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Comart Tokayev’in üniversitemize göstermiş oldukları önem, yükledikleri misyon ve bizi Türk Dünyasının parlayan bir yıldızı olarak görmeleri bizi daha da heyecanlandırmakta ve akademik ve kültürel çalışmalarımızı daha sağlam temeller çerçevesinde çoğaltmamıza imkân sağlamaktadır. Onların koyduğu bu misyonu bizler vizyonumuz hâline getirerek Üniversitemize daha iyi yerlere taşıdık ve taşımaya devam ediyoruz. Bu vizyon neticesinde Üniversitemizin bilimsel başarıları QS Üniversiteler Sıralamasında kendini göstermiş ve Üniversitemiz dünyada ilk 750 üniversite içinde yer edinmiştir. Başarılarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Üniversitemizi destekleyen devlet büyüklerimize teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.
Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Comart Tokayev, üniversitemizin 30. Yılı olması münasebetiyle bir tebrik mesajı gönderdi. Sayın Tokayev’in mesajını Türkistan Eyalet Valisi Darhan Satıbaldı okudu. Sayın Tokayev mesajın şu şekildedir:

“Sayın Üniversite Çalışanları ve Sevgili Öğrenciler
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin 30. yıldönümü kutlu olsun!
Bugün bütün ülkemiz için çok önemlidir. Bağımsızlığın ilk yıllarında tüm Türk Dünyasının manevi başkenti olan Türkistan'da açılan üniversite, kısa bir sürede tüm kardeş ülkelerin ortak eğitim merkezi olmuştur. Aynı zamanda bir bütün olarak Türk medeniyetinin manevi yuvası hâline gelmiştir. Ülkemizin tarihinde uluslararası yükseköğretim kurumu statüsüne sahip olan ilk üniversite olmuştur. Bu yıllarda üniversite hızla gelişti ve kendi zengin tarihini oluşturdu. Olabildiğince dünya eğitim sistemiyle bütünleşmiş, temel eğitim kurumlarıyla yakın ilişkiler kurmuştur. 
2020'de üniversite, akademik bağımsızlık bakımından özel statüye sahip oldu. Bugün de modern bir altyapıya sahiptir. Burada, gençlerin sosyal açıdan desteklenmesi için özel bir sistem oluşturulmuştur. Ahmet Yesevi Üniversitesinin verdiği diploma, bütün Türk dünyası ülkelerinde takdir edilmektedir. Üniversitenin akademik personeli, ülkenin çeşitli alanlarında nitelikli uzmanların yetiştirilmesine önemli katkılarda bulunmaktadır. Bugün de 90.000'den fazla üniversite mezunu vatanımızın yararına başarıyla hizmet etmektedir. 
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi kazandığı büyük başarılarla 30. yıldönümünü kutluyor. En önemlisi, Üniversite’nin daha da gelişme ve büyük zirvelere ulaşma potansiyeline sahip olmasıdır.
Bu kutsal yuvanın temelinin güçleneceğine, dünya eğitim ve bilim sistemindeki en prestijli yüksek öğretim kurumu hâline geleceğine inancım tamdır.
Çalışanlarınıza büyük başarı ve refah diliyorum!
Üniversitemiz büyüsün ve gelişsin!”

Açış konuşmaları sonrası Üniversitemizin gelişmesinde ve büyük başarılara imza atmasında yardım ve desteklerini esirgemeyen kurum ve şahıslara Üniversitemizin 30 Yıllık Şeref Madalyası takdim edildi. Türkiye Cumhuriyeti Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Abdullah Eren, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Ömer Kocaman, Türkistan Eyaleti Başsavcısı Marat Alihanov, Türkistan Eyaleti Milli Güvenlik Komitesi Departman Başkanı, Türkistan Eyaleti Emniyet Müdürü, Türkistan Eyaleti Aksakallar Konseyi Başkanı, Türkistan Eyaleti Meclis Üyesi, Türkistan Eyaleti İş Kadınları Derneği Başkanı, TRT Kazakistan Temsilcisi Sayın Mehmet Zahit Çalışkan, Uluslararası TÜRKSOY Baş Yönetmeni üniversitemize sunmuş oldukları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz. 
Üniversitemiz Bilim İnsanları Elmira İdrisova, Prof. Dr. Seydullah Sadıkov, Prof. Dr. Absaldık Kalilev, Prof. Dr. Gülsara Tokılova Uluslararası TÜRKSOY Teşkilatı Genel Sekreteri Sultan Raev öncülüğünde Ahmet Baytursunoğlu’nun Doğumunun 150. Yıl Dönümü Şerefine çıkarılan madalya ile ödüllendirildiler. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.  
30. Yıl Galası Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyasından pek çok önemli eserin yer aldığı coşkulu konser ile devam etti.


Haber Resimleri