Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, TRT Muhabirine Ahmet Yesevi Üniversitesi ve üniversitemiz yayını olan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisi Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK, TRT Bakü Temsilciğinde yayın konuğu oldu. Prof. Dr. ŞİMŞEK TRT Muhabirinin sorularını yanıtlarken Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın “Ahmet Yesevi Üniversitesi Türk Dünyasının yüz akıdır” sözüne vurgu yaparak Ahmet Yesevi Üniversitesinin Dünya Üniversiteleri arasında QS Sıralamasına göre ilk 750 üniversite içinde olduğunu; Avrupa ve Orta Asya (EECA) üniversiteleri arasında  ise 130. olduğunu ifade etti. Prof. Dr. ŞİMŞEK “Ahmet Yesevi Üniversitesi Üniversite olarak kaliteli eğitim öğretim faaliyetinde bulunmayı ve bilimsel faaliyetleri daha da arttırmayı misyon edinerek dünya çapında ilk 500 üniversite içinde olmayı hedeflemektedir” dedi.
Ahmet Yesevi Üniversitesinin 30 yaşında olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. ŞİMŞEK, 30. yıla özel 30 büyük ölçekli proje geliştirildiğini; mezuniyet sonrası istihdama önem verildiğini; üniversite bünyesinde engelli eğitim merkezi açıldığını; Türk-Kazak Kültürel etkileşimini daha da geliştirmek için Türkçe dil kursları açıldığını belirtti.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesinin bölgeye önemli hizmetler vererek halka dokunduğunu ifade eden Prof. Dr. ŞİMŞEK, Türkiye’den de önemli Profesörlerin Kazakistan’da ortak ameliyatlarda bulunduklarını; tecrübe paylaşımı yaptıklarını söyledi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi yayını olan Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü Ansiklopedisine de değinen Prof. Dr. Muhittin Şimşek, ansiklopedinin Türk dünyası ve uluslararası toplumlar arasında daha derin bir edebiyat ve kültür bağlantısı kurulmasına katkı sağlayacak bir eser olduğu vurgulandı. Bu proje, Türk edebiyatının köklü geçmişi ve zenginlikleri hakkında daha fazla bilgi sunarak Türk kültürünün daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi.


Haber Resimleri