Ahmet Yesevi Üniversitesinden ilk iftar Ata toprakları Kazakistan’da

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde gerçekleştirilen ‘’Gönül Kervanı’’ projesi Almatı’da Ramazan’ın ilk iftarıyla sona erdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi ve TİKA işbirliğinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde ramazanın ilk iftar programı düzenlendi. Farklı toplum kesimlerini bir araya getiren iftar programına Türk misyonu temsilcilerinin yanı sıra,  Ahıska Türkleri Derneği yetkilileri ve dernek mensupları, Almatı Görme Engelliler Derneği, Kazakistan 2030 Vakfı ve Kul Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı yetkilileri, Januya Yetimhanesi mensupları ve çocuklar, Almatı’da birçok sivil toplum kuruluşundan, Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ile Avrasya Araştırma Enstitüsünden yetkililer ve Ahmet Yesevi üniversitesi mezunları katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi adına konuşan Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız,  Ahmet Yesevi Üniversitesinin 200’ü aşkın projesiyle sadece akademik alanda değil kültürel, sosyal ve ekonomik alanda da birleştirici bir misyonu olduğunu bu bağlamda iki ülke arasındaki kültürel ve kamu diplomasinin gelişimine katkı sunduğunu ifade etti.

Konuşmasına TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın selamıyla başlayan TİKA Daire Başkanı Dr. Zülküf Oruç TİKA’nın hayatın bütününe dokunan farklı sektörlerdeki birçok projeyle yaklaşık 20 yıldır daha güçlü ve müreffeh bir Kazakistan için ülkenin kalkınma süreçlerine destek verdiğini ifade etti. İki ülke arasındaki derin tarihi ve kültürel bağların yanı sıra kurumlar arası tecrübe paylaşımının da önemli olduğunu belirten Oruç, “Kazakistan’ın bağımsızlığının 25. Yılında ve Almatı şehrinin 1000. yıl dönümünde, Ramazanın ilk iftarında Kazakistanlı kardeşlerimizle bir arada olmaktan ekmeğimizi paylaşmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyorum’’ dedi

Almatı Başkonsolosu Rıza Kaan Yılmaz’ın selamlama konuşmasının ardından dua eden Almatı Baş Müftüsü Nurbek Yesmaganbet ayrıca Ramazanın Kur’an ve bereket ayı olduğunu bu iftarın da büyük bir feyz kaynağı olduğunu dile getirdi.


Haber Resimleri