Ankara’da ''Vefatının 850.yılında Hoca Ahmet Yesevi'yi Anmak ve Anlamak'' paneli yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde Milli Kütüphane Başkanlığı Konferans Salonunda ''Vefatının 850.yılında Hoca Ahmet Yesevi'yi Anmak ve Anlamak'' Paneli düzenlendi.

 Panel öncesinde ressam Tülay Gürses’in hazırladığı "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi'den Renkler" isimli resim sergisinin açılışı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Milli Kütüphanedeki serginin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk ilim, irfan dünyasının en önemli şahsiyetlerinden olan Yesevi'nin Türk kimliğini mayalayan öncülerden, dervişlerden biri olduğunu anlattı.

Vefatının 850'nci yılında Ahmet Yesevi'yi anmaktan, onun adına sergi açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Yayman, bağımsızlıklarının 25'inci yılındaki Türk cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti devleti arasındaki dostluğun yıllar boyu devam edeceğini bildirdi.

Yayman, "Türkiye ile Türk cumhuriyetlerini bir araya getiren sadece gönül dünyamızdaki sıcaklık değil, bizi bir araya getiren Ahmet Yesevi'dir, Hacı Bektaş-ı Veli'dir, Hacı Bayram Veli'dir, gönül dostlarıdır, gönül erenleridir." diye konuştu.

Ressam Tülay Gürses ise "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi'den Renkler" sergisindeki eserlerinin tasavvuf dünyasının derin boyutlarından seslenen Sufilerin söylemlerinin çalışmalarına ışık tuttuğunu aktardı.

Beyitlerdeki sembolik dil ile Hak aşkının destanını yazdıklarını fark ettiğinde "Ben de bu sembolik dili renklerle tuvale aktarabilir miyim?" cesaretiyle yola çıktığını belirten Gürses, "Mesnevi'den tuvale akan renklerle başladığım yolculuğa, Yunus, Niyazi-i Mısri, Hacı Bayram-ı Veli ve Hoca Ahmet Yesevi de renklerini esirgemeyerek katıldılar. Tablolarım, onların beyitlerindeki sembolik dilin renklerin ve renklerin tonlarıyla tuvale aktarımıdır." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Yayman, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Milli Kütüphane Başkanı Zülfü Toman ve ressam Tülay Gürses, 14 Ekim'e kadar açık kalacak "Pir-i Türkistan Hoca Ahmet Yesevi'den Renkler" sergisinin açılışını yaptı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ahmet Yesevi Üniversitesinin ortaklaşa düzenlediği etkinlikler kapsamından açılan serginin ardından "Vefatının 850.yılında Hoca Ahmet Yesevi'yi Anmak ve Anlamak" konulu panel düzenlendi. Oturum başkanlığını Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın yaptığı panele Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Mustafa Tatçı ve RTÜK uzmanı Dr. Hayati Bice konuşmacı olarak katıldı. Ahmet Yesevi’nin hayatı eserleri ve felsefesi üzerine gerçekleştirilen panel ‘’Asya’nın Kandilleri: Hoca Ahmet Yesevi’’ isimli film gösterimi ile sona erdi.

 


Haber Resimleri