Prof. Dr. Zülfikar Güngör Ahmet Yesevi Üniversitesinde

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığının çalışmalarıyla hazırlanan program çerçevesinde iki haftalığına ilmi çalışma yapmak, ders, panel ve seminerler vermek için Türkistan'da bulunan Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör, bu çalışmalarının yanı sıra bir de Avrasya Araştırma Enstitüsü Yaz Okulu katılımcılarına "Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin Din Anlayışının Temelleri ve Toplumsal Etkileri" ile "Avrasya'daki Dini Yapıya Genel Bir Bakış: Dünü ve Bugünü" adlı iki konferans verdi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Kültür Merkezi toplantı ve konferans salonunda gerçekleştirilen konferans programlarına Türkiye başta olmak üzere Kazakistan, Kırgızistan, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Polonya'dan yüksek lisans, doktora öğrencileri ile öğretim görevlileri katıldı.

Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin dini anlayışının referans kaynakları ve bu din anlayışının Orta Asya'dan Anadolu'ya cereyan eden toplumsal yansımalarının anlatıldığı konferansların ardından program yemek ve Hoca Ahmed Yesevi Türbesi ziyaretiyle tamamlandı.

Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör, Hoca Ahmed Yesevi Türbesi ziyaretinde katılımcılara hem Hoca Ahmed Yesevi Hazretlerinin yaşamı hem de türbesiyle ilgili bilgiler verdi.


Haber Resimleri