Yusuf Has Hacip, Azerbaycan'da anıldı

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Şeki Valiliği ve Azerbaycan Milli Kütüphanesi tarafından, 2016 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Azerbaycan'ın Şeki kentinde "Uluslararası Yusuf Has Hacip Anma Sempozyumu" düzenlendi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, Yusuf Has Hacip'in Türk dünyasında Türk aklının oluşmasında tarihe geçmiş önemli şahsiyetlerden biri olduğunu söyledi.

Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig eserinin bir siyasetname ve nasihatname eseri olduğunu söyleyen Yıldız, eserde sadece dünya saadetinin değil, İslam inancındaki diğer dünya saadetinin de anlatıldığını vurguladı.

Eserin bir diğer özelliğinin ise bilimin değerinin vurgulanması olduğunu ifade eden Yıldız, "Yüce dinimiz İslam'ın ilk emri 'oku'. Peygamber Efendimiz bütün sözlerinde bilime teşvik ediyor. Yusuf Has Hacip de eserinde bilim vurgusu yapmaktadır. Ona göre bilim bir meşaledir" dedi.

Son dönemde yaşanan olayların Türk dünyasının birbirine milli kültür temelinde daha sıkı bağlanması gerektiğini gösterdiğini vurgulayan Yıldız, çocuklara bu gibi eserlerin daha iyi öğretilmesi gerektiğine işaret etti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş ise Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın 25. bağımsızlık yılını kutladıklarını, TÜRKSOY olarak bu ülkelerin çeyrek asırlık bağımsızlık sürecini tüm dünyada tanıtmak için faaliyetler yaptıklarını belirtti.

Dünyanın ekonomik ve toplumsal problemler yaşadığı bir dönemden geçtiğini söyleyen Purtaş, "Memnuniyetle söyleyebiliriz ki Türk halklarının gönül birlikteliği, kültürel entegrasyonu noktasında son derece güzel faaliyetler gerçekleştiriliyor. Kültür alanındaki işbirliğimiz istikrarlı şekilde devam ediyor. Bunun diğer alanlarda da gelişerek devam edeceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Azerbaycanlı yazar Ramiz Asker'in Kutadgu Bilig Bibliyografyası kitabının tanıtıldığı sempozyumda, Yusuf Has Hacip ve eseriyle ilgili akademik sunumlar yapıldı.


Haber Resimleri