Divan-ı Hikmet Sohbetlerinin 10’uncusu yapıldı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı anısına düzenlenen Divan-ı Hikmet Sohbetleri’nin 10’uncusu TİKA konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör katıldı. Programa Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Danıştay Üyesi Bilal Çalışkan, Danıştay Savcısı Ahmet Pesen, TİKA Başkan Yardımcıları Birol Çetin ve Süreyya Er, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, Merkez Valisi Lütfullah Bilgin ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığınca UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı anısına düzenlenen lise ve dengi okullardaki öğrencilere yönelik şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile başladı.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, TİKA Konferans Salonu'nda gerçekleşen ödül töreninde yaptığı konuşmada, UNESCO 2016 Hoca Ahmet Yesevi Yılı kapsamında yapılan faaliyetleri anlattı.

Yarışmaya 42 ilden 180 başvuru alındığını ifade eden Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi'nin misyonunun devam etmesi için çalıştıklarını belirtti. Yıldız, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz ay yaptığımız Divan-ı Hikmet Sohbetlerinde, '14 Şubat'ta konu aşk mı olacak?' demişlerdi. Hoca Ahmet Yesevi demek aşk demek, aşk adamı demek çünkü o bir hikmetinde 'Dertsiz insan, insan değil bunu anla. Aşksız insan, hayvan cinsi bunu dinle' diyor. Ahmet Yesevi'nin olduğu yerde sevgi olur, aşk konuşulur. Tabii buradaki kasıt,  ilahi aşk. Mecazi ya da beşeri aşk değil ki ilahi aşka da götüren mecazi ve beşeri aşktır."

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Biz arzu ediyoruz ki Hoca Ahmet Yesevi misyonu devam etsin. Yeni Yeseviler ve onun takipçisi olan Mevlanalar, Yunus Emreler gibi değerli kişiler bundan sonra da yetişsin, bunu arzu ediyoruz” dedi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız'ın konuşmasının ardından, şiir ve kompozisyon alanında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kompozisyon dalında Kocaeli Gebze Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden Hilal Demirhan "Hikmetli Yolculuk" eseriyle birinci, İzmir Tire Öğretmen Melahat Aksoy Sosyal Bilimler Lisesinden Rumeysa Zengin "Yüreklere Serpilmiş Bir Tohum" ile ikinci, Edirne Keşan Fen Lisesinden Banu Gürkan "Türkistan Esintisi" ile üçüncü oldu.

Kastamonu Göl Anadolu Lisesinden Mukadder Büşra Şentürk "Güzel Bahçıvan" ve İstanbul Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesinden Zeynep Senanur Şahin ise "Yitik Hazinelerimiz" isimli çalışmalarıyla, kompozisyon dalında mansiyona layık görüldü.

Şiir kategorisinde, Kocaeli Çayırova Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesinden Galip Han Balcı "Erenler" ile birinciliği, İstanbul Bakırköy Kartaltepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Beyza Temizöz "Koca Ahmet Yesevi" ile ikinciliği ve Adıyaman Fen Lisesinden Barış Sağmak "Kul Hace Ahmed" eseriyle üçüncülüğü elde etti.

Aydın Menderes Anadolu Lisesinden Ömer Faruk Bahadır "Bir Allah Dostu" ve Gaziantep Sabahattin Zaim Sosyal Bilimler Lisesinden Şeyma Nur Yenigün "Gölgelerden Gönle" isimli şiiriyle mansiyona değer bulundu

Bir sonraki programın ise 14 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirileceğini belirten Prof. Dr. Musa Yıldız, program konuğunun Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akkuş olacağını sözlerine ekledi.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör ise konuşmasında 14 Şubat Sevgililer Günü’ne değinerek, “Özellikle son yıllarda ülkemizde daha da revaç olduğu, yılbaşı ve benzeri günlerde çılgın bir alışveriş ve tüketim hareketi oluyor. Senede bir defa gündeme taşınan bu şeyler de içi boşaltılan kavramlar. Aşk çok yüce bir kavram. Aşkın yüceliğini gerçek aşıkların mesajlarını, hayatlarını okuduğumuz zaman görebiliyoruz” dedi.

Konuşmalarının ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Prof. Dr. Zülfikar Güngör’e plaket takdim etti.


Haber Resimleri