Uludağ Üniversitesinde “Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak” konferansı yapıldı

Uludağ Üniversitesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı  “Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak” isimli konferans düzenledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bilal Kemikli: ‘’ Ahmet Yesevi’nin Türkistan toprağını Muhammedi muhabbet ile yoğuran bir ermiş olduğunu söyleyen Kemikli, “Bendeniz Piri Türkistan’ı şu şekilde tanımlamak daha uygundur diye düşünüyorum: Evvela Pir-i Türkistan bir yol kurucudur. Yeseviliğin banisidir. Bu önemli bir özelliktir. Kurucu olmak bizim genellikle üzerinde durmamız gereken konulardan bir tanesidir.  Türkistan toprağını Muhammedi Muhabbetle yoğuran bir ermiştir. Türkistan toprağı derken, bir ilim ve irfan havzasını kastetmiş oluyoruz. Divan-ı Hikmet’i başından sonuna kadar okursanız en temel konunun Muhammedi Muhabbet olduğunun farkına varmış olursunuz ’’dedi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirilen bu etkinlikten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek “Bugün Balkanlarda Müslümanlar ve Türkler varsa Hoca Ahmet Yesevi hazretleri sayesinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız sunumuna Divan-ı Hikmet sözleri ile başlayarak Türk halkının maneviyatında yüksek mevkiye sahip olan Ahmet Yesevi’nin hayatı ve eserlerinden söz etti. Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı ve yaşam felsefesi hakkında bilgileri onun hayatından vermiş olduğu örnekler ile dile getirdi. Prof. Dr. Musa Yıldız Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrinin insanın ahlaki, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu ifade etti. Eserlerini halkın rahatça anlayabileceği sade ifadelerle Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin hikmetlerini anlayabildiğini belirtti.

Konferans sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından, katılımcıların Hoca Ahmet Yesevi’ye ilişkin soruları cevaplandırıldı.


Haber Resimleri