Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde "Destan, Destanlarımız ve Roman, Hikaye, Şiir İnceleme Yöntemleri" Semineri

Üniversitemiz Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kıymaz'ın "Dil-Kültür-Edebiyat" seminerleri 2. dönemde devam ediyor.16 Şubat 2017 Perşembe günü üniversitemizin Türkistan Yerleşkesinde merkez kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda yapılan 2. dönemin ilk seminer konusu, "Destan-Destanlarımız, Roman-Hikâye ve Şiir İnceleme Yöntemleri" oldu. Seminere, üniversitemiz Hazırlık Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Güngör, Dekan Yardımcısı Begimcan Ayıtbayev, Kazakça-Rusça Bölüm Başkanı Janar Süyünjan’ın yanı sıra birçok akademisyen ve Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyasından öğrenciler katılımıyla gerçekleşti.

Düzenlenen bu seminerde Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kıymaz, nesir ve manzum eserleri inceleme yöntemini vermeden önce, Türk Edebiyatının tahkiyeye dayalı temel örneklerinden destanlar, romanlar, hikâyeler ve tiyatro eserleri hakkında genel bilgiler verdi. Öğrencileri ve öğretim üyelerini de seminer programının içine aktif olarak çekerek, soru-cevap ve sohbet niteliğinde aktif bir seminer programı düzenledi.

Seminerin son yarım saatinde ise Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kıymaz yine tüm izleyicilerin de aktif olarak katıldığı "Roman-Hikâye ve Şiir İnceleme Yöntemlerini şu başlıklar altında anlattı. Tahkiyeli eserleri (roman-hikâye) inceleme yöntemi olarak; olay, figürler ve kavramlar adı altında incelendiği, Şiir inceleme yönteminde ise biçim içerik ile dil ve üslup bakımından incelendiğini detaylı bir şekilde ele aldı.


Haber Resimleri