Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü Konferanslar Serisinin 7’ncisi Düzenledi

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü tarafından geleneksel olarak düzenlenen konferanslar serisinin bu haftaki konuşmacısı Doç. Dr. Muhtar Koja,"Hoca Ahmet Yesevi Türbesinin Koruma ve İnceleme Meseleleri " konusunu ele aldı.

22 Şubat 2017 Çarşamba günü üniversitemizin Türkistan Yerleşkesindeki Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen konferansa, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Taljan Raimberdiev, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Serdar Dağıstan, Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Köpjasar Jetibaev’in yanı sıra çok sayıda öğretim üyesi, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılım gösterdi.

Konferansta kendisinin özgün çalışmalarıyla dinleyicilerin ilgisini çeken Doç. Dr. Muhtar Koca’nın konuşmasında arşiv bilgilerine dayanılarak Ahmet Yesevi türbesinin tarihinden bahsetti. Görüntülü sunu aracılığıyla türbenin araştırılması, restorasyon çalışmaları ve bunların neticelerine değindi. Bununla birlikte Kazakistan’da kültürel mirasların araştırılması ve korunmasıyla ilgili bilgiler sunan Doç. Dr. Muhtar Koca, bu faaliyetlerde yer alan araştırma merkezlerinin rolünü gösterdi.

Konferansın sonunda Türk dünyasının değerli yadigârı Ahmet Yesevi türbesinin bugünkü durumu ve mevcut sorunları ele alınarak tamamlandı.


Haber Resimleri