Bartın Üniversitesinde Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak Konferansı yapıldı.

UNESCO tarafından vefatının 850. yılı sebebiyle 2016-2017 sezonunun "Hoca Ahmet Yesevi Yılı" olarak ilan edilmesi nedeniyle Bartın Üniversitesi tarafından Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda "Hoca Ahmet Yesevi'yi Anlamak" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, konferansa konuşmacı katılan Prof. Dr. Musa Yıldız’a Hoca Ahmet Yesevi ile ilgili çalışmalarından ötürü teşekkür ederek sözlerine başladı.

Öğretim Elemanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferansta Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatını ve en büyük eseri olan Divan-ı Hikmet’i anlattı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi’yi anma etkinliklerinin artık Ahmet Yesevi’yi anlama etkinliklerine dönüştüğünü belirten Musa Yıldız, Türk Dünyasının büyük değerlerinden olan Ahmet Yesevi’nin tüm hayatının ve eserlerinin geniş kitlelerce artık daha dikkatli ele alındığını ve bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yıldız Türk coğrafyasının Asya’dan Avrupa’nın ortalarına kadar geniş bir alanı kapsadığını belirterek “ Bizler en başında eğitimciler ve ülkeye yön veren idareciler olarak, çocuklarımızın arasından yeni Ahmet Yesevi’ler Yunus Emre’ler çıkartmalıyız. Onlara geçmişteki yaşamış büyük isimleri iyi öğretmeli ve anlatmalıyız. Çünkü kâinat boşluk kabul etmez. Türkler büyük işler başarmış bir millettir ve bizler atalarımızın izinden giderek bizden sonrakilere iyi eserler bırakmalıyız” dedi.

Prof. Dr. Yıldız; Ahmet Yesevi Üniversitesini, işleyişini ve öğrenci durumu hakkında da bilgi verdi.

Programın sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız’a Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan hediye takdim edildi. Prof. Dr. Musa Yıldız da bu güzel konferansı düzenledikleri için Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan’a teşekkür etti ve Başkanlık Yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ kitabını hediye etti.


Haber Resimleri