Ahmet Yesevi Üniversitesi konferanslar dizisi devam ediyor

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından geleneksel olarak düzenlenen konferanslar dizisinin bu haftaki konuşmacısı Prof. Dr. Emin Türköz, "Ağız-Diş Sağlığı" konusunu ele aldı.

24 Şubat 2017 Cuma günü üniversitemizin Türkistan Yerleşkesindeki Merkez Kütüphanenin toplantı ve konferans salonunda gerçekleşen konferans, Ahmet Yesevi Üniversitesi, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren’in katılımlarıyla gerçekleşti.

Konuşmacı Prof. Dr. Emin Türköz konuşmasını kısaca şu şekilde ifade etti. "Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları bütün dünyada önemli sorun olmaktadır. Çünkü ağız ve diş sağlığı genel sağlığımızla yakından ilişkilidir.

Ağız sağlığı; dişler ve onları çevreleyen sert ve yumuşak dokuların tümünün hastalıklarının tedavisini ve korunmasını içeren bir kavramdır. Dişler ve içine yerleştiği çene kemiği, dudak, dil, yanak ve diş etleri ağız sağlığının kapsamına girer. Dişler ve çevre oluşturur. Dokuların temizliği ağız sağlığının temelini oluşturur. 

Diş sağlığı; dişler ve dişlerin içine oturduğu diş yuvalarının hastalıklardan korunması ve mevcut problemlerin tedavisi, diş sağlığı olarak ifade edilir. Dişlerin dizilişi, eksikliği, çürükleri ve tedavisi, diş sağlığının temel konularıdır. " 

Prof. Dr. Emin Türköz konferansın ardından sorulan sorulara verdiği cevap bölümüyle programı tamamladı.


Haber Resimleri