Ahmet Yesevi Üniversitesinde Kırgızistan’ın "Ak Kalpak Günü" Kutlandı

Ahmet Yesevi Üniversitesinde öğrenim gören Kırgız öğrenciler tarafından Kırgızistan’ın Ak Kalpak Günü coşkuyla kutlandı.

3 Mart Cuma günü Kültür Merkezinde gerçekleşen kutlama konserine, çok sayıda öğretim üyesi, idari personel, Türkiye, Kazakistan ve Türk Dünyasından öğrenciler katıldı.

33 Türk akraba topluluğundan öğrencilerin eğitim gördüğü ve Türk halklarının kültürel motiflerinin işlendiği üniversitemizde, bu kez Kırgız öğrenciler sahnedeydi. Kırgız öğrencilerin düzenlediği programın açılış konuşmasında Ak Kalpak Günü hakkında şu bilgilere yer verdiler.

"Kırgız geleneğinin en önemli sembollerinden birisi olan ve beyaz keçeden yapılan Kırgız kalpağı yöre halkının hayatında önemli bir yere sahiptir. Kırgızlar, kutsal gördükleri, kalpaklarını, doğum, düğün, cenaze gibi özel ve önemli anlarda takarlar. Kırgızların ulusal başlığı ak kalpağın türüne göre, taşıyanın yaşı ve sosyal statüsü anlaşılabiliyor. Kırgızlar, kalpağın atalarının izini taşıdığına inanırlar. Ak kalpak aynı zamanda karlı Tanrı Dağını da simgeler."

Programda Kırgız öğrenciler şarkılar söyleyip şiirler okudu ve Kırgız kültürünü yansıtan gösteriler sergilediler.


Haber Resimleri