Ahmet Yesevi Üniversitesinde Temel İslam Bilimleri Ödüllü Bilgi Yarışması

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından desteklenen, İlahiyat Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül’ün koordinesinde, Temel İslam Bilimleri Bilgi Yarışması düzenlendi.

2 Şubat Perşembe günü düzenlenen yarışmanın konuları, Kuran, Arapça, tefsir, hadis, akaid, fıkıh, siyer-i Nebi, mezhepler tarihi, tasavvuf ve Hoca Ahmet Yesevi’nin hayatı oldu. 36 öğrencinin yarıştığı bilgi yarışması, yazılı ve mülakat olmak üzere iki aşamada gerçekleşti.

Yarışmada dereceye girenler, İlahiyat Bölümü öğretim görevlilerinden oluşan komisyonun değerlendirmeleriyle belirlendi.  Ödül töreni ise 3 Şubat Cuma günü Merkez Kütüphanenin konferans salonunda yapıldı. Yarışmada birinci olan 3. Sınıf öğrencisi Dilaram Ganiyeva ödülünü, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’tan aldı.

Ödül töreninde konuşma yapan Prof. Dr. Mehmet Kutlamış, Üniversitemizde bu tür faaliyetlerin düzenlenmesinin, yüksek başarı seviyelerine ulaşmış eğitimimizin kanıtlanması açısından önemini vurguladı. Bu başarının canlı tutulması için ise öğrencilerin taltif edilmesi ve onurlandırılması gerektiğini ifade etti. Son olarak da yarışmayı tertip eden İlahiyat Bölüm başkanına ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Temel İslam Bilimleri bilgi yarışması ödül töreninde, Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Şengül yarışmayı destekleyen Mütevelli Heyet Başkanlığına, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektörlüğüne ve emeği geçen herkese teşekkür içeren kısa bir konuşma yaptı.

Temel İslam Bilimleri alanında İlahiyat Bölümü öğrencileri arasındaki yarışmada dereceye giren öğrenciler şunlardır;

1. derece: Dilaram Ganiyeva

2. derece: Aybek Camalov

2. derece: Ziyavuddin Muhiddinov

3. derece: Muhriddin Zaidov

3. derece: Meyirbek Sambet

3. derece: Muhriddin Hakimcan

4. derece: Şolpan İlyasova 


Haber Resimleri