Ordu’da ‘Ahmet Yesevi’ konferansı yapıldı

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Ordu Üniversitesinde (ODÜ) "Ahmet Yesevi’yi Anlamak" konulu bir konferans verdi.

Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Konferans Salonu’nda 21. Yüzyıl Gençlik ve Münazara Kulübü tarafından düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ş. Metin Kara, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Müzik ve Sahne Sanatları Dekan V. Prof. Dr. Latif Kelebekli, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

ODÜ 21. Yüzyıl Gençlik ve Münazara Kulübü tarafından organize edilen konferansa katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, 2015 yılında yaptıkları girişim sonucu 2016-2017 eğitim ve öğretim sezonunun UNESCO tarafından ‘Hoca Ahmet Yesevi Yılı’ ilan edildiğini belirtti. Üniversite olarak ülke ve dünya genelinde Hoca Ahmet Yesevi’yi anlatmak ve anmak adına bir dizi faaliyet planladıklarını belirten Prof. Dr. Yıldız, bu etkinlikler kapsamında üniversitelerde konferanslar düzenlediklerini kaydetti.

Prof. Dr. Musa Yıldız, şöyle konuştu:

“Bilindiği üzere Hoca Ahmet Yesevi, Türklerin tarihinde ve Müslüman oluşlarında önemli bir yer tutan şahsiyettir. Kurucu atamız olarak gördüğümüz Yesevi, İslam’ı bize öğreten kişidir. Anadolu’yu mayalayan Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli görüyoruz ki hep Hoca Ahmet Yesevi Hazretlerinin takipçileri olmuştur. Anadolu topraklarında bugün Türklük ve Müslümanlık varsa bu kurucu atamız olarak gördüğümüz Hoca Ahmet Yesevi sayesindedir ve milletimiz ona çok şey borçludur. Bizler de bugün burada Hoca Ahmet Yesevi’yi, onun eserlerini ve takipçilerini anlatmaya çalışacağız. Arzu ediyoruz ki Türk ve İslam dünyasında yeni Yeseviler, Mevlanalar, Yunus Emreler yetişsin. Memleketimizin ve İslam dünyasının geleceği bugünkü gençlere bağlıdır.”

Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerindeki ana fikrin; insanın ahlaki, manevi ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, Ahmet Yesevi’nin eserlerini halkın rahatça anlayabileceği sade ifadelerle Türkçe yazarak ve anlatarak dile getirmesi sayesinde geniş kitlelerin onun hikmetlerini anlayabildiğini belirtti.

Programın sonunda Prof. Dr. Musa Yıldız’a Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. Prof. Dr. Musa Yıldız da bu konferansı düzenledikleri için Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a teşekkür ederek Ordu Üniversitesi Kütüphanesine Hoca Ahmet Yesevi’nin eserlerinden oluşan bir kitaplık ve Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’a Ahmet Yesevi Üniversitesi Heyet Başkanlığı yayınlarından ‘Divan-ı Hikmet’ eserini hediye etti.


Haber Resimleri