Kredi Yurtlar Kurumu Hacı Bayram-ı Veli Erkek Öğrenci Yurdunda Ahmet Yesevi konferansı

Kredi Yurtlar Kurumu Ankara Hacı Bayram-ı Veli Erkek Öğrenci Yurdunda ‘’Hoca Ahmet Yesevi’yi Anlamak’’ Konferansında, Hoca Ahmet Yesevi ve arkasında bıraktığı eserler anlatıldı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, “Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, Orta Asya’nın bozkırında sade bir hayatı çadırda yaşayan, İslam dinin esaslarını insanların anlayacağı dille Türkçe anlatan büyük bir tasavvuf ehlidir. 73 yıllık bereketli geçen bir ömrün sonunda da Yesevi Hazretlerinden bize 4 tane eseri kalıyor. Bunlardan birincisi hikmetlerle İslam dininin prensiplerini öğreten ve yaşname de denilen eseri Divan-ı hikmettir.” şeklinde konuştu.

Hoca Ahmet Yesevi’nin Fakrname isimli eserine Peygamber Efendimizin “Fakirlik benim övüncümdür” sözünden esinlenerek kaleme aldığı ifade eden Prof. Dr. Musa Yıldız, “Divan-ı Hikmet’’ manzum eseridir. Bir de onun mensur mukaddimesi niteliğinde Fakrname’si var. Peygamber efendimiz ‘Fakirlik benim övüncümdür’ diyor ya Yesevi Hazretleri de fakirlik temasını ön plana çıkararak fakirliğin kitabı, fakirliğin mektubu denebilecek bir eser oluşturmuş. Dört kapı, kırk makam diye duymuşsunuzdur. Bunu öğreten kişiyi Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri olarak biliriz. Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri de Yesevi Hazretlerinin takipçilerindendir. Dört kapı kırk makamı Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri Fakrname’den öğrenmiştir. Hatta Velayetname’de Hoca Ahmet Yesevi Hazretleriyle görüştüğü ve Yesevi Hazretlerinin ona hocalık kuşağını giydirdiği rivayet edilir” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkistan’da bulunan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi’nin yapılışı ve tarihsel süreci ile Ahmet Yesevi Üniversitesi, faaliyetleri ve öğrenci durumu hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Konferansın sonunda konuşan Şükrü Ulutaş Hoca katılımlarından dolayı Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız’a teşekkür etti ve üzerinde bir sure yazılı tablo takdim etti. Prof. Dr. Musa Yıldız da Şükrü Ulutaş‘a Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından yayımlanan ‘’Dîvân-ı Hikmet’’ eserini ve diğer yayınlardan hediye etti.


Haber Resimleri